Transformácia hospodárstva na nízkouhlíkové je o krok bližšie, vláda odklepla plán ďalšieho rozvoja vodíka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodík, čerpacia stanica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko má plán ďalšieho rozvoja vodíka a vodíkových technológií. Vláda totiž v pondelok schválila s pripomienkami akčný plán opatrení pre úspešnú realizáciu Národnej vodíkovej stratégie do roku 2026.

Jeho cieľom je podľa Ministerstva hospodárstva SR zvýšiť energetickú bezpečnosť štátu a urýchliť transformáciu národného hospodárstva na nízkouhlíkové. Vytvorenie vodíkového ekosystému zároveň podľa neho prispeje k naplneniu klimatických cieľov a k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Vyčlenených je takmer 60 miliónov

Návrh je vypracovaný na roky 2023 až 2026, celkovo je vyčlenených takmer 60 mil. eur.

„Návrh je financovaný z prostriedkov Európskej únie – Program Slovensko vo výške 26 mil. eur, Plánu obnovy a odolnosti SR v celkovej výške 31 mil. eur a prostriedkov štátneho rozpočtu vo výške 2,8 mil. eur,“ spresňuje rezort hospodárstva.

Tieto investície by mali pomôcť zrýchliť tempo rastu slovenskej ekonomiky a podporiť dekarbonizáciu priemyslu, energetiky a dopravy.

Opatrenia a ciele akčného plánu

Prostredníctvom opatrení by mala vláda vytvárať podmienky pre financovanie ekonomicky udržateľného hodnotového reťazca vodíka, teda do jeho výroby, prepravy a distribúcie, skladovania, ako aj využitia predovšetkým v priemysle, energetike a doprave. Spolu s ním budú vytvorené podmienky pre oblasti výskumu a vývoja, medzinárodnej spolupráce a marketingu. V pláne sú definované opatrenia a ciele, termíny, zodpovedný a spolupracujúci rezort, ako aj možné zdroje financovania.

Čo sa týka samotných opatrení, plán predpokladá vytvorenie cestovnej mapy vodíkovej dekarbonizácie Slovenska, tvorbu a úpravu legislatívy pre vodíkové technológie či podporu pilotných projektov výroby vodíka. Hovorí aj o rozvoji infraštruktúry pre využívanie vodíka v doprave či o ďalšom fungovaní Centra výskumu vodíkových technológií v Košiciach. V pláne je aj podpora startup a spinoff firiem.

Národnú vodíkovú stratégiu schválila vláda v lete 2021. Definuje strategickú úlohu štátu pri využití vodíkových technológií. Jej cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a zároveň prispieť k uhlíkovo neutrálnej spoločnosti v súlade s Parížskou klimatickou dohodou. Prostredníctvom stratégie má štát vytvoriť rámec pre využitie vodíka v celom jeho reťazci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMH Ministerstvo hospodárstva SRParížska klimatická dohoda