Centrálne zásobovanie teplom, tiež známe pod skratkou CZT. Pred polrokom to ešte bola nadávka používaná predajcami bytových kotlíkov či niektorými politikmi.
Politikmi, ktorí chceli domácnosti ochrániť pred takzvaným teplárenským nevoľníctvom. Keď boli v opozícii, chceli zaviesť pri odpájaní sa bytoviek od veľkých teplární až anarchiu. Veď nech sú tí ľudia úplne slobodní aj v teplárenstve, a nech ich neobmedzuje nejaké nevoľníctvo.
Po príchode do vlády zrazu zistili, že to až také jednoduché nie je a zaradili spiatočku. Teplárenské nevoľníctvo upravili iba kozmeticky.
Drahá teplárenská sloboda
V každom prípade teraz sa zdá, že teplárenské nevoľníctvo je vlastne pre niektoré domácnosti teplárenská spása.
Pre domácnosti, ktoré pred rokmi, pred zavedením teplárenského nevoľníctva, naleteli na sladké reči „kotlikárov“, ktorí im sľubovali lacnejšie teplo a úplnú teplárenskú slobodu, teraz nastali časy „kotlikárskeho výpalníctva“. Niektorým bytovým domom s vlastnými kotlami totiž vzrástli ceny tepla v tomto roku aj o stovky percent.
Bytovky s ročnou spotrebou plynu vyššou ako 100 megawatthodín totiž nespadajú pod ochranné krídla Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Nemajú regulovanú cenu plynu prostredníctvom ktorého vyrábajú teplo a tak ich správca musí nakupovať plyn za trhové ceny. No a keď správca vlani zaspal a nakupoval plyn až koncom roka, domácnosti, ktoré sa spoliehajú na vlastný kotlík, ktorý im mal priniesť oproti CZT výrazne lacnejšie teplo, teraz horko zaplačú.
A to nielen tento rok, lebo ako sa zdá, trh sa neplánuje ukľudniť a ceny energií budú oproti minulosti stále extrémne vysoké.
Pozor, chystá sa záchrana
Možno ich ešte nejako máličko zachránia naši politici, ktorí aktuálne kujú energetické pikle. Tu by sme ale mali všetci spozornieť. Síce ešte nevieme, ako idú domácnostiam pomôcť, ale môže to byť znova veľký faul, ktorý nás dobehne v budúcnosti.
Okrem politikov zodpovedných za energetiku nás chce totiž zachraňovať s nejakým skvelým nápadom aj náš neprekonateľný trnavský záchranca. Nie je preto vylúčené, že za „teplárenskú slobodu“ časti odberateľov tepla zaplatíme všetci zo spoločných daní.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.