Slováci tankujú už za rakúske ceny. Kde najviac ušetríte na benzíne?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie, čerpacia stanica, benzín, nafta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by sa nemali výrazne meniť. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, výhľad pre svetové ceny ropy, ktoré ovplyvňujú aj ceny benzínov a motorovej nafty u nás, ostáva naďalej neutrálny s rizikom rastu.

„Cena oboch hlavných ropných benchmarkov sa prakticky od začiatku leta pohybuje v desať-dolárovom obchodnom pásme a nateraz nie sú dôvody, ktoré by mali stav zmeniť. Pre krátkodobé ceny na našich čerpacích staniciach predpokladáme miernu rastovú korekciu, ale výraznejšie zmeny cien neočakávame,“ dodal Boháček.

Tankujeme za rakúske ceny

V druhej polovici augusta, sú domáce ceny benzínu stále najvyššie v porovnaní s okolitými krajinami a dokonca tankujeme dnes za rakúske ceny. Najviac vieme na benzíne spomedzi okolitých krajín ušetriť v Česku a v Poľsku (8 centov na liter). Cena nafty je u nás zväčša nižšia ako u našich susedov. S výnimkou Česka, kde na litri ušetríme stále približne 4 centy.

Graf1_priemerne_ceny_pohonnych_latok_sr_32t_2024.jpg
Foto: Štatistický úrad Slovenskej Republiky

Ak by sme sa rozhodli ísť stále na dovolenku autom, tak napríklad pri ceste do Chorvátska sa nám oplatí natankovať plnú nádrž benzínu v Maďarsku za 1,55 eura za liter a následne ju doplniť priamo v Chorvátsku, kde sú ceny benzínu iba o cent vyššie ako u nás.

„Menej výhodné to bude pri tankovaní nafty, ktorej cena je v cieli vyššia v priemere o 8 centov,“ podotkol Boháček.

Pri ceste do Bulharska tankujte až v cieli

Ak je našou auto-dovolenkovou destináciou vzdialenejšie Bulharsko, oplatí sa nám smerovať tankovanie stále až na cieľ, kde vieme na natankovaní benzínu, ale aj nafty pohodlne ušetriť v priemere 21 centov.

„Pri ceste do Talianska sa nám vyplatí tankovať opäť raz doma, keďže „po ceste“ aj priamo v krajine sú ceny pohonné látky vyššie, rádovo v priemere o 24 centov,“ upozornil Boháček.

Priemerné ceny palív na domácich čerpacích staniciach v 32. týždni tohto roka sa podľa údajov Štatistického úradu SR opäť mierne znížili. Cena natural 95-oktánového benzínu sa v priemere predávala za 1,572 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu sa predávala za 1,781 eura za liter (-1 eurocent na liter). Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili v priemere rovnako o 2 centy lacnejšie za 1,477 eura za liter.

„Medziročne dnes tankujeme benzín i naftu o približne 7 % lacnejšie,“ dodal Boháček.

Ceny môžu ovplivniť viaceré faktory

Ceny ropy Brent sa v závere tohto týždňa pohybovali na 81 a WTI pri 78 amerických dolárov za barel, čím zaznamenali medzitýždenne nárast o približne 2,5 %. Obchodníci na komoditnom, a to vrátane ropného trhu, obnovili nákupný záujem po pozitívnej sérii ekonomických údajov z US ekonomiky.

„Najdôležitejšie boli silnejšie maloobchodné tržby a nižšie údaje žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Náznaky obnovy posunuli aj očakávania pre znižovanie sadzieb FED, ktoré by ďalej podporili ekonomickú aktivitu v krajine a následne aj dopyt po palivách a samotnej rope,“ doplnil Boháček.

Graf2_priemerne_ceny_pohonnych_latok_sr_32t_2024.jpg
Foto: Štatistický úrad Slovenskej Republiky

Geopolitická situácia je podľa analytika plne zameraná na vývoj na Blízkom východe, kde sa započítavajú odvetné kroky Iránu voči Izraelu. Avšak až výraznejšia eskalácia konfliktu, by mohla udržateľne zvýšiť cenu ropy.

„Samotné zásoby ropy na svetových trhoch sú podľa aktuálnych dát vyvážené, v USA, v Číne aj v Európe, kde navyše klesajú aj marže predajcov,“ konštatoval Boháček.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankFederálny rezervný systémŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky