Tankovanie na slovenských čerpacích staniciach bude drahšie, analytici predpokladajú zvýšenie cien pohonných látok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Benzínka, čerpacia stanica, tankovanie, benzín, nafta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Tankovanie na slovenských čerpacích staniciach bude drahšie. Analytici na základe vývoja svetových cien ropy predpokladajú v najbližších dňoch rast cien benzínov aj nafty. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, ceny benzínu sa môžu priblížiť k 1 euru a 60 centom a nafta sa môže predávať za viac ako 1 euro a 55 centov.

    Rast cien na domácich čerpacích staniciach

    „Pre nadchádzajúce obdobie očakávame rast cien na domácich čerpacích staniciach, a to najmä pri benzíne. Pohyby nebudú príliš prudké, avšak aktuálne je viac faktorov skôr v prospech ďalšieho rastu,“ dodal analytik 365.bank Tomáš Boháček.

    Ceny pohonných hmôt na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR po poklese v prvých dvoch týždňoch roka v treťom týždni medzitýždenne rástli. Ceny natural 95-oktánového benzínu v priemere dosahovali 1,551 eura za liter a 98-oktánového benzínu 1,744 eura za liter.

    Ropa zaznamenala výrazné zisky

    Cena nafty sa zvýšila na najvyššie úrovne za posledný mesiac na 1,511 eura za liter. Ropa v minulom týždni zaznamenala výrazné zisky, najväčšie od konca leta minulého roka, čo ju vystrelilo na dvojmesačné maximá.

    Severoamerický benchmark WTI narástol takmer o 6,5 percenta a zatváral nad 78 americkými dolármi. Severomorská zmes Brent si pripísala takisto približne 6,5-percentný rast a piatkové obchodovanie končila nad 83-dolárovou métou. Ropu v minulom týždni podľa Pánisa ovplyvňovali takmer výlučne prorastové faktory.

    Vládna stimulácia čínskej ekonomiky

    „Zverejňované makrodáta zo Spojených štátov, najväčšej svetovej ekonomiky, hovoria čoraz presvedčivejšie o jemnom zosadnutí s len malým spomalením sa tempa rastu, čo by malo znamenať pokračovanie solídneho rastu dopytu po komodite,“ dodal Pánis. Plusom pre ropu bola podľa neho aj plánovaná vládna stimulácia čínskej ekonomiky, svetovej dvojky, s cieľom podporiť jej relatívne slabý rast.

    „Ropu podporoval aj ďalší pokles amerických komerčných zásob ropných produktov. Navyše trhy začínajú byť viac nervózne a frustrované z bezpečnostnej situácie v Červenom mori, kde sa zdá, že americká armáda nedokáže urobiť poriadok s jemenským húsijskými povstalcami útočiacimi na obchodné lode a do istej miery stráca kredit,“ konštatoval Pánis.

    Ceny elektrickej energie

    Ceny elektrickej energie pre nabíjanie elektromobilov boli podľa vykazovaných úrovní Štatistického úradu SR v treťom týždni roka opätovne nezmenené. Cena za 1 kilowatthodinu AC, DC a Ultra ostala pri úrovni 0,41 eura, 0,55 eura a 0,69 eura.

    „Cena elektrickej energie na pre nás benchmarkovej burze v Prahe sa medzitýždenne znížila o 0,8 % na 82,26 eura za megawatthodinu a v dohľadnom čase očakávame skôr jej stabilizáciu. Pri zohľadnení cenového oneskorenia sa sadzby za koncové ceny pre spotrebiteľa naďalej významne meniť nebudú, istý priestor pre pokles tu však existuje,“ uzavrel Boháček.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe Stanislav PánisTomáš Boháček
    Firmy a inštitúcie 365 bankJ&T BANKAŠtatistický úrad SR