Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) je presvedčený, že Slovensko dosiahlo pri výnimkách na embargo ruskej ropy solídny výsledok.
„Mohli sme vyrokovať viac, ale premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa rozhodol nechať to takto. Jeho rozhodnutie rešpektujem,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede Sulík. Nemyslí si, že by slovenský premiér konal zle. „Na základe okolností sme dosiahli celkom solídny výsledok,“ povedal.
Slovnaft má podľa neho teraz 18 mesiacov, teda do 4. decembra 2023, čas, aby sa prispôsobil. Ruská ropa sa bude naďalej dovážať na Slovensko neobmedzene. Prvých osem mesiacov môže Slovnaft vyvážať výrobky bez obmedzení, ďalších desať mesiacov bez obmedzení do Česka.
Osemmesačná výnimka
Minister hospodárstva tvrdí, že sa snažil predĺžiť vyrokovanú osemmesačnú výnimku. O svojom zámere mal písať aj premiérovi Hegerovi.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Sulík poškodil štát aj občanov a pri pohľade na maďarské ceny pohonných hmôt budeme „slintať", tvrdí Gyimesi
„On mi odpísal, že on sám už v tom konať nebude, ale že nech to robia Česi a Maďari. Spojil som sa s českým premiérom Fialom, aby zabojoval o tú ďalšiu výnimku, keďže Česko je hlavný odbytový trh pre Slovnaft,“ podotkol Sulík.
Ropovod Družba
Po uplynutí výnimiek bude mať Slovnaft podľa Sulíka v rámci embarga na ruskú ropu zakázané vyvážať benzín, naftu a oleje vyrobené z ruskej ropy. Nebude mať však zákaz vyvážať ďalšie petrochemické výrobky do žiadnej krajiny. Taktiež nebude mať Slovensko podľa ministra Sulíka zakázaný dovoz ruskej ropy ropovodom Družba.
Sulík podviedol Hegera a obral štát o miliardy eur, Matovič naskočil na Gyimesiho vlnu obviňovania
Sulík bratislavskej rafinérii pripomenul list z marca tohto roka. V ňom mu materská spoločnosť firmy Slovnaft, maďarská spoločnosť MOL, potvrdila, že hlavným cieľom Slovnaftu je slovenský trh, čo predstavuje 70 % ich výroby, teda nad technologickým minimom, ktoré je podľa Sulíka na úrovni zhruba 60 %. „Mám od nich takýto písomný záväzok,“ konštatoval Sulík.