Gyimesi vyzval Sulíka, aby odstúpil. Verejne vraj podrezal Slovnaft a svojou lenivosťou spôsobil extrémne škody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulík, Gyimesi
Minister hospodárstva SR Richard Sulík a poslanec NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti György Gyimesi. Foto: koláž WBN, SITA
  • aktualizované 3. júna 2022, 14:30

Koaličný poslanec György Gyimesi (OĽaNO) vyzval ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby odstúpil. Ako uviedol na piatkovej tlačovej besede, dôvodom majú byť preukázateľné rozsiahle ekonomické škody spojené s ostatným sankčným balíkom prijatým Európskou komisiou.

„Richard Sulík verejne podrezal Slovnaft, Richard Sulík spôsobil Slovensku svojím diletantským prístupom a lenivosťou extrémne škody,“ vyhlásil poslanec tým, že Sulík nemá na ministerstve, čo robiť.

Za všetko môže Sulík

Zároveň zdôraznil, že napriek tomu, že o opatreniach zameraných najmä na obchodovanie s ruskou ropou v Bruseli rokoval premiér Eduard Heger, všetky podklady na rokovania pripravoval rezort hospodárstva.

„Toto spôsobil Richard Sulík, nezaťahujte sem premiéra Hegera,“ vyhlásil. Slovensko malo podľa Gyimesiho šancu, aby si na pôde Európskej únie vyrokovalo také podmienky, ktoré by nepoškodili spoločnosť Slovnaft, slovenských občanov ako aj štátny rozpočet.

Slovnaftu hrozí koniec

Poslanec tvrdí, že ak nezasiahneme, Slovnaft možno o 18 mesiacov skončí, keďže sa mu nebude oplatiť vyrábať. „Buď tú fabriku zatvoria alebo budeme tankovať za 2,2 – 2,3 eur za liter,“ skonštatoval.

Taktiež uviedol, že týmto krokom Slovensko s najväčšiu pravdepodobnosťou prišlo o investíciu vo výške až 1,5 mld. eur do Slovnaftu.

Gyimesi vraj nerozumie problematike

Minister hospodárstva a predseda koaličnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík reagoval, že poslanec György Gyimesi nerozumie problematike.

„Ak ma kritizuje a vyzýva na odstúpenie, mal by si v prvom rade naštudovať fakty. Embargo odsúhlasil na summite premiér Eduard Heger, takže v konečnom dôsledku Gyimesi kritizuje samotného predsedu vlády,“ skonštatoval.

Taktiež pripomenul, že pred pár dňami ho minister financií Igor Matovič obvinil, že kope za Slovnaft. „Teraz ma obviňuje jeho pravá ruka, že som Slovnaft poškodil,“ zhodnotil.

Pozíciu Slovenskej republiky, ktorú zaslalo Ministerstvo hospodárstva SR, podľa jeho slov priamo konzultoval s premiérom. „Ak bude mať on pocit, že svoju prácu nevykonávam riadne, má možnosť ma odvolať,“ uzavrel Sulík.

Spory treba riešiť na rokovaniach

Koaličná strana Za ľudí v reakcii na vyhlásenie poslanca Györgyho Gyimesiho uviedla, že úlohou ministra hospodárstva je zabezpečiť stabilné a bezpečné dodávky ropy a plynu, pričom dodávky z Ruska tieto podmienky nespĺňajú.

„Ak minister hospodárstva dodávky nedokáže zabezpečiť, bude samozrejme na stole aj otázka vyvodenia zodpovednosti, keďže celé rokovania prebiehali v rámci rezortov strany SaS. O tom má ale význam hovoriť na základe reálnych skutočností, nie teoretických úvah. Postoj strany Za Ľudí vždy bol, aby koaliční partneri riešili svoje prípadné spory na rokovaniach, nie v médiách,“ konštatuje strana.

Nadmerné zisky treba udržať na Slovensku

Zároveň doplnila, že rafinérie napojené na ropovod Družba kupujú dnes ruskú ropu so zľavou, tú však neprenášajú na spotrebiteľov na Slovensku. Výsledkom je, že týmto rafinériám prudko rastú zisky, a preto, samozrejme, robia všetko preto, aby svoje vysoké zisky udržali čo najdlhšie.

„V tejto súvislosti je dôležitá aj otázka, čo s týmito nadmernými ziskami urobíme. Či nájdeme spôsob, ako ich udržať na Slovensku, aby peniaze navyše pomohli ľuďom na Slovensku. Alebo si zisky vezme materská firma slovenskej rafinérie, ktorou je maďarský MOL,“ doplnila strana Za ľudí.

Agentúra SITA požiada o reakciu aj Ministerstvo hospodárstva SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerGyörgy GyimesiRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MH Ministerstvo hospodárstva SRMOL GroupOĽANOSaS Sloboda a SolidaritaSlovnaftZa ľudí