Zachovanie stability elektrickej distribučnej siete v severnej časti stredného Slovenska je dôvodom deväťmiliónovej investície, ktorú v týchto dňoch rozbieha Stredoslovenská distribučná (SSD). Ako informoval agentúra SITA hovorca SSD Miroslav Gejdoš, energetici zrekonštruujú dve strategicky významné vedenie veľmi vysokého napätia (110 kV) v Strečnianskej úžine, ktoré prepájajú transformovne v Sučanoch a vo Varíne.
„Strečnianskou úžinou spájajúcou Turiec s horným Považím prechádzajú dve strategicky významné vedenia veľmi vysokého napätia, ktoré sú elektrickou tepnou s veľkým významom pre celé stredné Slovensko. Ich rekonštrukcia pozitívne ovplyvní kvalitu a bezpečnosť distribúcie elektriny v Turci, na hornom Považí, ale aj na Kysuciach, Orave a Liptove,“ zdôraznil manažér kľúčových projektov v SSD Vladimír Svetlošák. Celková hodnota investície zo strany SSD je vyčíslená na 9 miliónov eur.
Vedenie z minulého storočia
Prvé z dvojice spomenutých vedení má už 75 rokov, druhé vybudovali v roku 1957. Staršie vedenie čaká kompletná výmena všetkých stožiarov aj vodičov, druhé vedenie zrekonštruujú energetici čiastočne. „Zo strategického a bezpečnostného hľadiska potrebujeme dve vedenia, pričom každé musí mať vlastný koridor, najmä z dôvodu mimoriadnych situácií. Obidve vedenia prechádzajú extrémnym terénom, preto časť rekonštrukcie zrealizujeme pomocou vrtuľníka,“ vysvetlil Svetlošák.
Keďže vedenia križujú v niekoľkých miestach aj cestu a rieku, manažér kľúčových projektov SSD upozornil na nevyhnutné obmedzenia dopravy. „Snažíme sa hľadať spoločné termíny s ostatnými zložkami, ktoré uzatvárajú cestu už teraz pre ťažbu dreva a údržbu cesty, aby sme dopravnú situáciu nekomplikovali ešte viac. Tiež sme si zradili dve stavebné základne, jednu v Martine a druhú v Žiline, z dôvodu minimalizovania presunu techniky popod Strečno,“ zdôraznil Svetlošák.
Výzva pre energetikov
Podľa hovorcu SSD Miroslava Gejdoša je náročný terén pre elektromontérov veľkou výzvou. „Energetici postavia spolu 75 nových stožiarov a ďalších 54 opravia. Každý má najmenej päť ton. Vďaka moderným technológiám sa medzi stožiarmi zväčšia rozstupy, takže ich bude o 16 menej ako predtým, čo bude mať pozitívny dopad na životné prostredie. Ich zabetónovanie si vyžaduje okolo 3 500 kubíkov betónu, čo zodpovedá asi 700 domiešavačom,“ priblížil plány rekonštrukcie Gejdoš. Ak pôjde všetko podľa plánu, práce by mali skončiť v novembri 2020.