Hospodárenie štátnej firmy Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa na pár rokov znova vráti do straty. Dôvodom je zastropovanie cien plynu pre domácnosti na najbližšie štyri roky.
SPP spolu s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR prichádza so zastropovanými cenami plynu pre domácnosti pre energetickú krízu, ktorá vyháňa ceny energií na trhoch do rekordných výšok. „Prvé dva roky bude SPP v strate. SPP si vyzliekol gate,“ povedal na stretnutí s novinármi minister hospodárstva Richard Sulík.
Štátny podnik na tom nič nezarobí
Ak sa teda domácnosť rozhodne uzavrieť s dodávateľom plynu štvorročný kontrakt, v budúcom roku by mala dostávať megawatthodinu plynu za zhruba 57 eur.
V ďalšom roku by to bolo 65 eur, v nasledujúcom 72 eur a v roku 2026 by sa cena plynu pre domácnosti pohybovala na úrovni 76 eur. „SPP na tom nič nezarobí,“ podotkol Sulík, podľa ktorého s takýmto postupom zastropovania cien plynu pre domácnosti súhlasí aj druhý najväčší dodávateľ plynu.
Ceny elektriny na trhoch sa nezastavili a stále rastú, plyn prekročil hranicu 120 eur
Ak podľa ministra Sulíka od augusta do konca tohto roka uzavrú odberatelia s dodávateľom plynu zmluvu na štyri roky, cena plynu im v budúcom roku porastie o 20 % plus inflácia. V rokoch 2024 a 2025 by sa už mala cena plynu pre týchto zákazníkov zvyšovať len o infláciu.
Komu je toto 4-ročné obdobie príliš dlhé, tak môže podľa Sulíka uzavrieť zmluvu iba na jeden rok. Týmto zákazníkom porastie cena plynu v budúcom roku o 42 % plus inflácia.
Požičiame si aj plyn z Česka
Ministerstvo hospodárstva v tejto súvislosti pripravuje vydať ešte všeobecný hospodársky záujem (VHZ). Ním umožní SPP, ale aj ďalším menším dodávateľom plynu, čerpať v prvom kvartáli budúceho roka plyn zo zásobníka v českých Dolných Bojanoviciach.
V zásobníku je pripravených 5 terawatthodín plynu za nižšiu cenu, ako sa očakáva začiatkom budúceho roka. „Ten plyn si ideme požičať, vrátime ho v roku 2026,“ podotkol Sulík.
SPP nemá pre Slovákov dobré správy, dostáva z Ruska stále menej plynu
Slovensko má v súčasnosti dostatok plynu, bez ohľadu na 50-percentné krátenie dodávok zo strany ruského Gazpromu Export.
Do konca roka by sme mali mať z Nórska jednu miliardu metrov kubických plynu. Ďalšiu jednu miliardu privezieme na LNG tankeroch. „Do 10. júla bude mať SPP v zásobníkoch plyn na celú nasledujúcu vykurovaciu sezónu,“ konštatoval Sulík.