Únia miest Slovenska (ÚMS) reaguje na zistenia Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) o výhodnosti spoločného obstarávania energií. Analytici Ministerstva financií SR v roku 2021 odhadli, že štátne inštitúcie, obce a župy by mohli ročne ušetriť takmer 20 miliónov eur pri viac ako 400 miliónovom rozpočte na energie.
Únia hľadá spôsoby
„Kým štát hľadá spôsoby úspor, viaceré mestá už profitujú z iniciatívy ÚMS na spoločný nákup plynu a elektriny,“ uviedla hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová s tým, že únia miest systematicky hľadá spôsoby, ako šetriť na cenách aj spotrebe energií v spolupráci so svojimi členskými mestami. Ako dobrý príklad uvádza spoločné verejné obstarávanie elektrickej energie a plynu.
ÚRSO zintenzívni kontroly v energetických spoločnostiach, otvorí aj regionálne pracovisko v Banskej Bystrici
„Iniciatívu spoločného verejného obstarávania ÚMS pripravovala od marca tohto roka a obstarávanie ukončila v septembri. Do verejného obstarávania pre zemný plyn na roky 2025 až 2028 sa zapojilo 11 členských miest, do verejného obstarávania pre elektrickú energiu na roky 2025 až 2028 sa zapojilo 13 členských miest. Dosiahnutá trhová prirážka pre plyn je 2,7 eur/MWh a pre elektrinu 5,4 eur/MWh. V oboch prípadoch ide o desiatky až stovky percent nižšiu prirážku, než bola obstaraná pri individuálnom postupe,“ informovala Piršelová.
Energetický manažment
Únia ďalej dodala, že ďalším krokom môže byť zavedenie energetického manažmentu, ktorý umožňuje kontrolovať a zefektívniť spotrebu energií.
Európska komisia nechce Slovensku pomôcť, nemá záujem o zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu
„Mestá sa zameriavajú na efektívnosť, aj keď čelia administratívnym prekážkam, ako napríklad rozhodnutie Ministerstva životného prostredia SR, ktoré im znemožnilo financovanie obnovy verejného osvetlenia z envirofondu. ÚMS verí, že ich postup môže inšpirovať ďalšie organizácie vo verejnej správe,“ uzavrela hovorkyňa.