Regulovať či neregulovať ceny energií pre domácnosti sa stáva večnou témou. Dodávatelia energií si vedia predstaviť, že by sa mohla regulácia cien zrušiť ihneď. Po ustálení trhu potom sľubujú pre spotrebiteľov ešte nižšie ceny energií ako sú v súčasnosti regulované. Regulačný úrad však ich názor nezdieľa a zrušenie regulácie sa zatiaľ nechystá.
S prichádzajúcimi vianočnými reklamami na mobilných operátorov a s prichádzajúcim predajom nechutných figúrok Mikuláša, ktoré okolo čokolády ani len nešli, sa začína na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) veľmi pilne pracovať. Regulátor je totiž každý rok koncom jesene zavalený cenovými návrhmi energetických spoločností, ktoré majú svoju predstavu o budúcoročných cenách elektriny, plynu či tepla. Predstavu o cenách energií môžu mať, to im nikto neberie. Konečné slovo však má regulačný úrad. Teda aspoň pri odberateľoch z kategórie domácnosti a malých podnikov, ktorým na Slovensku stále stanovuje ceny energií regulátor a nie trh. Ako hovorí klasik: na úrad sa chodí s vlastným názorom a z úradu s jeho. Už dlhšiu dobu vedú odborníci na túto problematiku siahodlhú debatu, či je ešte v súčasnosti regulácia cien energií potrebná, alebo či už máme natoľko liberalizovaný trh, že domácnosti ochráni pred vysokými cenami energií konkurenčný boj dodávateľov. Ako vo väčšine prípadov na Slovensku, aj táto debata zatiaľ neviedla k ničomu. Jedni tvrdia to, iní zase ono. Boj medzi regulačným úradom a energetickými firmami tak pokračuje ďalej, a podľa všetkého tak skoro ani neskončí.
Dodávatelia energií nevidia zmysel regulácie
Podľa dodávateľov energií je regulácia cien v súčasnej podobe zbytočná a deformuje trh. Sú presvedčení, že regulácia odberateľom viac škodí ako prospieva. „Slovenský trh s energiami je plne liberalizovaný. Vo všetkých segmentoch, a to vrátane najpočetnejšieho a stále regulovaného segmentu domácností, navzájom súťaží viacero hráčov. Z tohto dôvodu plošná regulácia cien stráca svoje opodstatnenie a upúšťanie od nej je trendom vo väčšine európskych krajín,“ hovorí hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Peter Bednár. Spoločnosť Východoslovenská energetika je presvedčená, že každá regulácia na fungujúcom trhu je negatívnym javom. „V častiach ceny, kde neexistuje konkurencia, ako distribúcia, dominantná výroba a podobne, má regulácia svoje miesto. Na Slovensku však v oblasti dodávky elektriny alebo plynu už máme dostatočne veľký počet hráčov na to, aby regulácia cien za dodávku bola zrušená,“ uviedla ich hovorkyňa Andrea Danihelová.
Podľa dodávateľov energií v prípade regulácie cien neobstojí ani obhajoba regulačného úradu. Ten je totiž presvedčený, že takto ochraňuje zraniteľných spotrebiteľov. „Ale uvedomme si, že časť ceny zodpovedajúca dodávke je u nás na porovnateľnej úrovni ako v iných krajinách. My teda nie sme drahší. Problém je nízky príjem a ten nie je možné riešiť opatreniami v energetike,“ dodáva A. Danihelová. Obchodný riaditeľ spoločnosti Elgas Roman Lipnička tvrdí, že dodávateľom energií nezostáva v dnešnej situácii nič iné ako reguláciu cien akceptovať. „Dôkazom, že trh môže fungovať aj bez regulácie je situácia v okolitých štátoch kde takéto trhy fungujú. Regulácia sa tam pri tom v takejto miere a podobe nevyužíva,“ hovorí R. Lipnička. „Regulácia je nepotrebná a pri dnešných cenách komodít je historická príležitosť ju zrušiť bez významných dopadov na ceny. Ak chceme byť sociálni, prečo neregulujeme ceny chleba? Ten tiež potrebuje každý,“ zdôraznil konateľ spoločnosti Magna E.A. Martin Ondko. Alternatívni dodávatelia energií tvrdia, že kvôli nízko nastaveným maximálnym cenám pre dominantných dodávateľov, nemôžu ponúknuť odberateľom väčšiu zľavu. To podľa konateľa firmy Slovakia Energy Jiřího Písaříka spôsobuje, že má spotrebiteľ vo finálne drahšie energie a taktiež stráca chuť meniť svojho dodávateľa.
Regulované činnosti:
– výroba, prenos, distribúcia a dodávka elektriny a s nimi súvisiace služby,
– výkon činnosti organizátora krátkodobého trhu s elektrinou,
– výroba, preprava, distribúcia, uskladňovanie a dodávka plynu a s nimi súvisiace služby,
– výroba, distribúcia a dodávka tepla,
– výroba, distribúcia a dodávka pitnej vody verejným vodovodom,
– odvádzanie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou,
– odber povrchovej vody a energetickej vody z vodných tokov využívanie hydroenergetického potenciálu vodných tokov.
Zdroj: ÚRSO
Samotní dodávatelia priznávajú, že po ukončení regulácie cien energií sa budú musieť spotrebitelia pripraviť na krátkodobé zvýšenie cien. Po čase by však mal podľa nich spotrebiteľ na deregulácii získať v podobe nižších cien energií, ako sú tie regulované. Riaditeľ spoločnosti Energie2 Dávid Vlnka je preto presvedčený, že cenová regulácia by sa mala uvoľniť. „Prvý rok po uvoľnení regulácie ešte nedôjde k želanému stavu. Bude to trvať zhruba dva roky, než sa trh nastaví a vyladí sa na želaný stav. Ceny budú potom výsledkom konkurencie a dostanú sa mnohokrát na úroveň a veľakrát aj pod úroveň regulácie,“ myslí si D. Vlnka. „V horizonte jedného maximálne dvoch rokov vždy dôjde k zvratu. Najčastejšie spôsobenému agresívnou cenovou politikou niektorého z hráčov. A potom ceny začnú pod tlakom konkurenčného boja rapídne klesať,“ dodáva A. Danihelová, ktorá však upozorňuje, že v plyne takýto scenár nemusí nastať, nakoľko sú ceny držané umelo na tak nízkej úrovni, že ich trhová hodnota by sa zrejme ustálila vyššie než je tomu dnes. M. Ondko nevidí dôvod, aby sa po zrušení regulácie cena energií zvyšovala. Konkurenčné prostredie podľa neho už dnes tlačí ceny energií smerom nadol.
Dodávatelia vidia po zrušení regulácie cien energií pre spotrebiteľov viac pozitív ako negatív. Podľa nich by mali odberatelia väčší výber, širšiu paletu produktov, a v neposlednom rade už spomínané atraktívnejšie ceny. Na druhej strane by dodávatelia už nemuseli čeliť regulačnému riziku a odstránili by sa bariéry pre nových hráčov, ktorý uvažujú o vstupe na slovenský trh s energiami. „Pre samotného zákazníka je to príležitosť a priestor na individuálne služby, ako aj energetické poradenstvo z hľadiska energetickej efektívnosti, nakoľko v regulovaných cenách sa jedná len o štandardné služby definované legislatívou,“ hovorí hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Jana Bolibruchová. „Možným rizikom ukončenia regulácie sú niektorí neseriózni dodávatelia. Tí by mohli v určitých prípadoch zneužívať neznalosť odberateľov. Na to tu však existujú iné formy kontroly,“ upozorňuje R. Lipnička. D. Vlnka vidí výhodu zrušenia regulácie aj v tom, že sa zlepšia služby pre zákazníkov a s tým aj celý servis.
Kedy by mohla byť regulácia cien zrušená?
Dodávatelia si zatiaľ netrúfnu odhadnúť kedy by mohla byť cenová regulácia zrušená. R. Lipnička tvrdí, že to bude až vtedy, keď regulácia prestane fungovať ako politický nástroj. M. Ondko je presvedčený, že na zrušenie regulácie cien energií nie je vhodnejšia doba ako teraz, keď sú ceny komodít na historických minimách. „Cieľom deregulovať ceny za dodávku bolo už v tomto regulačnom období, aspoň podľa regulačnej politiky. Dá sa predpokladať, že sa tak nestane. Možno v ďalšom regulačnom období,“ dodáva A. Danihelová. Súčasné regulačné obdobie bude platiť až do roka 2016. Väčšina dodávateľov si však želá, aby bola regulácia zrušená čo najskôr.
Regulačný úrad však v súčasnosti nevidí dôvod na zrušenie regulácie cien energií pre domácnosti, či pre malé podniky. „Neuvažujeme o ukončení regulácie ani pre domácnosti ani pre malé podniky. Trh s energiami na Slovensku ešte nie je zrelý na úplné zrušenie regulácie. Rok 2012 ukázal, že akonáhle sa regulácia malých podnikov zrušila, ceny im stúpli o 10 až 20 %,“ uviedol hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.
Regulačný úrad má zmysel
Aj po prípadnom zrušení regulácie cien energií dodávatelia vidia zmysel vo fungovaní ÚRSO. Podľa nich má svoju úlohu na energetickom trhu. „ÚRSO má nezastupiteľnú úlohu z hľadiska regulácie v prípade prirodzených monopolov, čo v rámci regulovaných činností predstavujú prenos a distribúcia elektriny,“ hovorí J. Bolibruchová. A. Danihelová pripomína, že regulačný úrad má dôležitú úlohu pri vytváraní pravidiel trhového prostredia, pri ochrane spotrebiteľov. Chrániť by mal podľa nej aj dodávateľov či distribútorov. „Rozhodne by však tieto jeho činnosti nemali byť tak viditeľné a tak „propagované“, ako je tomu dnes. Hovorí sa, že dobrý regulátor je taký regulátor, o ktorom sa nehovorí, ktorého nie je vidieť, ale má fungujúci trh. To by však nesmeli byť ceny energií na Slovensku politickou agendou číslo jeden,“ konštatuje A. Danihelová. R. Lipnička si myslí, že ÚRSO by nemalo určite zaniknúť. „Mal by naďalej hájiť záujmy obyvateľstva a ľudí, ktorí túto pomoc potrebujú. Súčasná cenová regulácia však ide trocha aj za hranice týchto hlavných cieľov ÚRSO,“ uzavrel R. Lipnička.