Približne pred dvoma rokmi sa slovenskí spotrebitelia stretli po prvýkrát s vtedy neobyčajnou vecou. Elektrikári začali predávať plyn a plynári elektrinu. Nejeden zákazník vtedy krútil hlavou, že prečo si tí dvaja vlastne „lezú do kapusty“. Viacerí z nás si ťukali na čelo, že čo je to za výmysel dodávateľských spoločností. Už len čakali, že mäsiari začnú piecť chlieb a pekári vyrobia exkluzívnu salámu. Dnes už možno smelo skonštatovať, že združená dodávka energií sa vyplatila a stále sa vyplatí, a to tak pre dodávateľov energií ako aj pre samotných spotrebiteľov.
Dodávateľské firmy svoj vstup na trh so združenou dodávkou energií považujú za správne rozhodnutie. Všetci deklarujú, že by tak urobili znova. Medzi prvými spoločnosťami, ktoré začali svojím zákazníkom ponúkať elektrinu aj plyn, bola firma Elgas. Tá svoj krok nikdy neoľutovala. „To, že dnes prakticky všetci obchodníci, vrátane veľkých v minulosti monopolných hráčov so zázemím zahraničných veľkých koncernov ponúkajú integrovanú dodávku potvrdzuje, že sme správne pochopili kam trh smeruje. Určite by sme to spravili znova,“ povedal pre portál vEnergetike.sk obchodný riaditeľ Elgasu Roman Lipnička. Pozitívne hodnotia vstup na trh s dodávkami elektriny aj najväčší slovenskí plynári. „Na trh s elektrickou energiou sme sa rozhodli vstúpiť po analýze trhu, ktorá nám ukázala, že tu stále je priestor pre vstup ďalších firiem, pokiaľ majú možnosť prísť s diferencovanou ponukou. Hodnotíme náš nástup veľmi pozitívne,“ podotkol hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Peter Bednár. Riaditeľ obchodu a predseda predstavenstva ZSE Energia Juraj Krajcar hovorí, že rozširovanie komoditného portfólia kopírovalo predovšetkým európske trendy. „Dnes, po takmer dvojročnej skúsenosti s dodávkou plynu, môžeme skonštatovať, že ZSE prešla úspešnou premenou z dodávateľa elektriny na spoľahlivého dodávateľa oboch komodít. Toto rozhodnutie vyplývalo z potreby poskytovať zákazníkom pridanú hodnotu vo forme oboch komodít,“ dodáva J. Krajcar. Vstup na trh so združenou dodávkou energií hodnotí pozitívne aj riaditeľ spoločnosti Energie2 Dávid Vlnka.
Elektrinu a plyn od jedného dodávateľa chcú všetci
Záujem o združenú dodávku energií majú tak domácnosti ako aj firemní zákazníci. Plynárom sa zatiaľ podarilo presvedčiť odoberať od nich elektrinu najmä domácnosti. „Vyplýva to predovšetkým z toho, že segment podnikateľov charakterizuje vysoká miera viazanostných kontraktov, preto títo zákazníci nemajú možnosť reagovať dostatočne flexibilne na nové ponuky,“ vysvetlil P. Bednár. Podľa D. Vlnku z Energie2 firmy dopytujú túto službu oveľa častejšie a sú viac v tomto smere informované. U firemných zákazníkov sa zatiaľ darí viac aj spoločnosti Elgas. „Keďže segment domácností zatiaľ len pomaly pripravujeme na plný rozbeh, máme v portfóliu najmä firmy,“ hovorí R. Lipnička. Zákaznícke portfólio Stredoslovenskej energetiky sa pri spoločnej dodávke elektriny aj plynu skladá zo všetkých segmentov. „Najvýraznejší záujem sledujeme u podnikateľov, organizácií a väčších biznis klientov,“ dopĺňa hovorkyňa stredoslovenských energetikov Jana Bolibruchová.
Zákazníci počúvajú najmä na lacnejšie energie
Pri presviedčaní svojich zákazníkov, aby odoberali aj druhú komoditu od toho istého dodávateľa, používali spoločnosti viaceré zbrane. Asi nikoho neprekvapí, že najúčinnejšou zbraňou bolo a stále je cenové zvýhodnenie. „Cena, respektíve zľava predstavuje v súčasnosti hlavný komunikačný nástroj dodávateľov elektrickej energie,“ myslí si P. Bednár. Podľa J. Bolibruchovej aj SSE nastavila cenu tak, aby bola atraktívna a ponuka bola pre klientov prínosná. „Najväčším lákadlom je mať výhodné ceny od nás, ako jedného dodávateľa,“ dopĺňa D. Vlnka. J. Krajcar zo ZSE Energia však upozorňuje, že pre zákazníkov z radov domácností a firiem sú stabilita a dôveryhodnosť dodávateľa rovnako dôležité ako cena. „Dôležitosť týchto atribútov rastie najmä v kontexte posledného diania na trhu. Do popredia pri rozhodovaní sa viac dostáva stabilné zázemie a dôveryhodnosť dodávateľa,“ dodáva J. Krajcar. R. Lipnička súhlasí s tvrdením, že pre potenciálnych klientov sú dôležité aj referencie dodávateľa energií. „Stále však rozhoduje viac cena,“ dodáva R. Lipnička.
Odberatelia získavajú okrem výhodnej ceny aj pohodlie
Okrem už spomínaným lacnejším energiám sľubujú dodávatelia pri súčasnom odbere elektriny a plynu viacero výhod. Elgas sľubuje zákazníkom osobný prístup pri riešení prevádzkových situácií. „V podstate takmer suplujeme internú pozíciu energetika v spoločnosti,“ dodáva R. Lipnička. Zákaznícku starostlivosť na najvyššej úrovni garantuje aj SPP. „V náš prospech hovorí osvedčený, zabehnutý a prepracovaný systém zákazníckej starostlivosti a zákazníckeho servisu s celoslovenskou pôsobnosťou. Prinesieme zákazníkom pohodlnú komunikáciu,“ hovorí P. Bednár. Západoslovenskí energetici poskytujú pre svojich odberateľov elektriny a plynu napríklad služby rôznych profesionálnych opravárov. „Stále väčšiemu záujmu sa teší bezplatné poradenstvo našich energetických poradcov,“ dodáva J. Krajcar. Najmladší člen z rodiny dodávateľov, ktorí poskytujú obe energie, spoločnosť SE Predaj, upozorňuje, že dodávka elektriny a plynu od jedného dodávateľa je pohodlná a znižuje administratívne nároky, pretože zákazník komunikuje iba s jedným dodávateľom. „Takisto mu zabezpečuje silnejšiu vyjednávaciu pozíciu vo vzťahu s dodávateľom, čo my ako dodávateľ často premietame do výhodnejšej ceny pre zákazníka,“ podotkla hovorkyňa Slovenských elektrární, ktoré sú 100-percentnou matkou firmy SE Predaj, Janka Burdová. Aj J. Bolibruchová od stredoslovenských energetikov si myslí, že zákazníci, ktorí odoberajú od jedného dodávateľa obe energie, získavajú najmä možnosť vyriešiť všetky svoje požiadavky s jedným dodávateľom, čo je pre nich pohodlnejšie. „Mať jedného dodávateľa s ktorým komunikujú a majú všetko od jednej firmy, toto je ten najväčší bonus pre zákazníkov,“ dodáva D. Vlnka.
Dodávatelia si vďaka združenej dodávke prilepšili
Vstupom na trh s dodávkou aj druhej komodity sa elektrikárom respektíve plynárom vyplatilo. Jedni dodávatelia evidujú zvýšenie nárastu počtu zákazníkov, iní zase zvýšenie výnosov. Sú však aj takí, ktorým sa zvýšil aj počet zákazníkov a narástol aj objem výnosov. R. Lipnička odhaduje, že vďaka predaju oboch komodít získali zhruba tretinu odberateľov. Jeho firma avizuje aj zvýšené výnosy. „Ak sa vám podarí etablovať sa u klienta v obidvoch komoditách, premieta sa to aj do vašich tržieb,“ konštatoval R. Lipnička. D. Vlnka z Energie2 nevie presne určiť koľko zákazníkov vďaka zavedením dodávky oboch energií získali, určite však nárast odberateľov vďaka tomuto kroku zaznamenali. „Združené dodávky nám však určite nepriniesli vyššie výnosy, skôr v niektorých prípadoch naopak,“ podotkol D. Vlnka. Slovenskému plynárenskému priemyslu sa od januára tohto roka, kedy začali s fyzickou dodávkou elektriny pre domácnosti, podarilo uzatvoriť viac ako 20 tisíc zmlúv na dodávku elektriny. Či to prinesie aj zvýšenie výnosov sa zatiaľ plynári neodvážili kvantifikovať. „Vzhľadom na to, že s predajom sme na masovom trhu začali len nedávno, je predčasné hovoriť o vplyve predaja elektriny na výnosy. Združená ponuka pre nás v súčasnosti predstavuje dôležitý retenčný nástroj,“ uzavrel P. Bednár.