Počas najbližších troch rokov by sa malo na Slovensku usporiť necelých 13 tisíc terajoulov energií. Vyplýva to z akčného plánu energetickej efektívnosti, ktorý v stredu schválil vládny kabinet. K plánovanému plneniu cieľa úspor energie prispejú najviac budovy, priemysel a verejný sektor. Plánované opatrenia si na účel plnenia stanoveného cieľa vyžiadajú finančné zdroje vo výške zhruba 6,3 miliardy eur.
Jednotlivé sektory
V sektore budov by mala pokračovať podpora zlepšovania tepelnotechnických vlastností budov v bytových domoch z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania, ako aj rodinných domov prostredníctvom dotácií z ministerstva dopravy a regionálneho rozvoja. V priemysle sa v budúcom období plánuje využívať financovanie z Európskych štrukturálnych a investičných fondov.
Vo verejnom sektore sa má pokračovať v podpore zlepšovania tepelnotechnických vlastností budov z existujúcich podporných mechanizmov. „Na základe prieskumu potrieb verejného sektora na obnovu verejných budov, ktorý uskutočnila SIEA vo verejných budovách, možno predpokladať potenciál úspor energie vo verejnom sektore vo výške zhruba 650 terajoulov do roku 2019, pričom potrebné finančné zdroje sú odhadované vo výške asi 180 miliónov eur,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré je autorom akčného plánu.
V sektore dopravy by sa malo pokračovať v obnove a modernizácii vozidlového parku. „Zároveň sa bude výraznejšie podporovať rozvoj nemotorovej dopravy v súlade s Národnou stratégiou rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v SR. Okrem toho sa v budúcom období predpokladá aj nárast vozidiel na stlačený zemný plyn a elektrickú energiu,“ doplnilo ministerstvo. V sektore spotrebičov predpokladá rezort hospodárstva naďalej obmenu bielej techniky, inštaláciu úsporných svietidiel a sprísňovanie minimálnych technických požiadaviek zo strany Európskej komisie v rámci stanovenom legislatívou v oblasti ekodizajnu a štítkovania.
Minulé obdobie
Na Slovensku sa od roku 2014 do konca roka 2016 podarilo ušetriť energie vo výške 9 617 terajoulov. Opatrenia na dosiahnutie spomínanej úspory nás stáli zhruba 5,7 miliardy eur. Najvyšší podiel na dosiahnutých úsporách energie má sektor budov zhruba 52 %, čo predstavuje viac ako päť tisíc terajoulov. Priemysel sa podieľal na dosiahnutých úsporách zhruba 28 % (2 700 terajoulov). Podiel verejného sektora predstavuje asi 8 % (776 terajoulov). Najmenej k energetickej úspore prispeli sektor dopravy (546 terajoulov) a sektor spotrebičov (569 terajoulov). Z celkových investícií si najviac vyžiadali projekty energetickej efektívnosti v sektore budov, a to 3,6 mld. eur. Do dopravy sa investovalo 1,5 mld. eur. „Najdôležitejšími podpornými mechanizmami, ktoré prispeli k celkovým úsporám boli štrukturálne fondy, Štátny fond rozvoja bývania, či projekty Slovseff a Munseff,“ konštatovalo ministerstvo.