Slovenskom sa šíril hoax o zákaze používania niektorých kotlov, plynári uviedli všetko na pravú mieru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kotol, plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku sa od septembra nezakazuje používanie kotlov 1. a 2. emisnej triedy. Niektoré média, medzi ktorými bola aj naša tlačová agentúra a portál SITA, sa nechali nemenovanou spoločnosťou nachytať a tento plynový hoax šírili ďalej.

Po konzultáciách s plynármi však vyšlo najavo, že zákaz používania spomínaných kotlov od septembra platí pre Českú republiku a nie pre Slovensko. Plynári taktiež dodali, že nateraz nie je zverejnená ani žiadna výzva, kde by mohli slovenské domácnosti získať podporu na plynový kondenzačný kotol.

Vysoký záujem domácností

Aj napriek tomu, o nízkoemisné plynové kondenzačné kotly je zo strany slovenských domácností stále vysoký záujem.

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP – distribúcia Milan Vanga, vysoký podiel a obľubu medzi obyvateľstvom si zemný plyn udržuje kvôli vyváženému mixu nákladovej efektívnosti, komfortu a nízkoemisnému profilu, ktorý má priaznivý vplyv na zlepšovanie kvality ovzdušia.

V dlhodobejšom horizonte je pritom slovenská plynárenská infraštruktúra pomerne jednoducho prispôsobiteľná na dopravu obnoviteľných plynov ako biometán a vodík,“ dodal Vanga.

Majitelia rodinných domov kategórie A0

Politika energetickej hospodárnosti budov v praxi núti majiteľov nových rodinných domov kategórie A0 inštalovať si zariadenia, ktoré majú mesačné náklady porovnateľné s vykurovaním zemným plynom, ale ich obstarávacia cena je niekoľkonásobne vyššia ako cena moderného plynového kondenzačného kotla.

Emisie skleníkových plynov z individuálneho vykurovania rodinných domov sú pritom po prechode do energetickej triedy A0 zanedbateľné, a to aj v prípade pokračujúceho využívania najmodernejších plynových zariadení v podobe nízkoemisných kondenzačných kotlov. Tie sú navyše pripravené v budúcnosti spaľovať obnoviteľné plyny.

Moderné kondenzačné kotly dokážu okamžite ušetriť až 23 % spotreby zemného plynu, ak nahradia starší atmosférický plynový kotol.

Projekt Môj nový kotol

Spoločnosť SPP – distribúcia v budúcom období plánuje pokračovať v projekte Môj nový kotol, prostredníctvom ktorého poskytuje domácnostiam poukážky na nákup kondenzačného kotla. „Našim zákazníkom budeme zároveň finančne aj časovo uľahčovať proces získavania projektu pre stavebné povolenie ich nového rodinného domu,“ doplnil Vanga.

SPP – distribúcia aktuálne ponúka vzorové projekty rodinných domov a manuál pre projektantov a stavebníkov ako jednoduchým spôsobom postaviť rodinný dom v energetickej triede A0 využívajúci ako hlavný zdroj tepla moderný plynový kondenzačný kotol.

Veríme, že takto poskytnutý projekt bude pre mnohých motiváciou pripojiť svoju nehnuteľnosť k zemnému plynu, čím získajú z hľadiska celkových nákladov najlacnejšie nízkoemisné vykurovanie. Zároveň tým vysielame odkaz aj pre odbornú projektantskú obec a stavebné úrady, že projektovať nové rodinné domy s využívaním zemného plynu ako hlavného zdroja tepla je aj v energetickej triede A0 bez problémov možné,“ konštatoval Vanga.

Nová smernica Európskej únie

Nová smernica o energetickej hospodárnosti budov umožňuje využívanie plynových kondenzačných kotlov na vykurovanie v existujúcich budovách. Členské štáty majú podľa smernice za úlohu pripraviť si plány dekarbonizácie vykurovania budov do roku 2040 a vyvinúť úsilie postupne vyraďovať fosílne palivá.

Výber konkrétnych nástrojov je plne na rozhodnutí a individuálnych možnostiach a podmienkach jednotlivých krajín, a teda aj Slovenska. V našich podmienkach budú zvolené nástroje závisieť od finančných možností štátu a jeho obyvateľov.

Ako najefektívnejšie riešenie dekarbonizácie v strednodobom horizonte vidíme využívanie moderných plynových technológií, z dlhodobého hľadiska to je integrácia obnoviteľných plynov do našej plynárenskej sústavy. Na rozvoji segmentu obnoviteľných plynov už niekoľko rokov intenzívne pracujeme. Moderné plynové kondenzačné kotly sú už v súčasnosti schopné spaľovať biometán a navyše sú pripravené aj na spoluspaľovanie zmesi zemného plynu a vodíka. Sme preto presvedčení, že plynárenská infraštruktúra bude aj v budúcich desaťročiach nevyhnutnou súčasťou slovenskej energetiky a nízkonákladovým riešením dekarbonizácie našej krajiny,“ uzavrel Vanga.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Vanga
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSPP - distribúcia