Projekt slovensko-poľského plynovodného prepojenia získal doteraz od Európskej únie grant vo výške 4,6 miliónov eur, ktorý sa použije na vypracovanie potrebných dokumentácii. Realizátori projektu sa budú snažiť od únie získať na tento projekt ďalšie prostriedky.
Projekt slovensko-poľského plynovodného prepojenia je stále v záujme oboch krajín. Tento týždeň o projekte rokovali zástupcovia slovenského a poľského ministerstva hospodárstva za účasti predstaviteľov regulačných úradov a prevádzkovateľov plynárenských sústav obidvoch krajín. „Projekt, ktorý je v štádiu hodnotenia vplyvov na životné prostredie, je predmetom intenzívnych rokovaní medzi relevantnými subjektmi na slovenskej a poľskej strane,“ zdôvodnilo stretnutie slovenské ministerstvo hospodárstva.
Od únie budú chcieť viac
Na rokovaní bola schválená spoločná správa o pokroku pri implementácii projektu spoločného slovensko-poľského plynárenského prepojenia, ktorá bude podpísaná ministrami oboch krajín a následne zaslaná Európskej komisii. „Výsledkom doterajšieho spoločného úsilia obidvoch strán je aj získanie podpory pre realizáciu štúdií vo výške 4,6 milióna eur z finančného mechanizmu Európskej únie CEF – spájame Európu. Účastníci rokovania za zhodli, že vzhľadom na európsky význam projektu z hľadiska posilnenia energetickej bezpečnosti, bude dôležité pre jeho efektívnu realizáciu zabezpečiť finančnú podporu aj z európskych finančných zdrojov,“ konštatoval rezort hospodárstva. Od Európskej únie sa tak budú realizátori projektu snažiť získať na spomínaný projekt ešte ďalšie prostriedky.
Grant na dokumenty
Získané európske prostriedky sa využijú na vypracovanie potrebných štúdií. Príspevok bude rozdelený medzi slovenskú a poľskú stranu. Slovenská strana získa 2,33 milióna eur. Grant na štúdie sa týka prípravných prác a inžinierskych činností na obidvoch dotknutých stranách. Každá strana si ich bude realizovať samostatne v časovom období rokov 2014 až 2017. Ide najmä o tender na výber projektovej, inžinierskej organizácie, prác súvisiacich s posudzovaním vplyvov na životné prostredie, prác súvisiacich s územným konaním a vydaním územného rozhodnutia, detailným inžinieringom projektu spolu so stavebným konaním a s vydaním stavebného rozhodnutia.
Plynovod chcú spustiť o päť rokov
Slovenskú stranu by malo vybudovanie plynovodu stáť zhruba 140 miliónov eur. Suma ešte nemusí byť konečná. Podľa investičného zámeru, ktorý už predložili na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), v hre sú tri trasy nového plynovodu. Nateraz je isté, že plynovod bude ústiť v kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch a s poľskou stranou sa prepojí pri obci Palota v medzilaboreckom okrese. Plynovod by mal mať na slovenskej strane dĺžku od 106 do 118 kilometrov, podľa toho, pre aký variant sa investor na koniec rozhodne. S reálnou výstavbou by sa malo začať v roku 2018. Plynovod by mal byť uvedený do prevádzky začiatkom roka 2020. Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko zabezpečí prepojenie sústavy vysokotlakových plynovodov a podzemných zásobníkov na poľskom území so sústavou tranzitných plynovodov na území Slovenska, čím sa vytvorí možnosť prepravy plynu prakticky až z pobrežia Baltického mora na územie Slovenska a ďalej cez existujúce plynovody až na územie Maďarska a do štátov západnej a južnej Európy.