Politici zo Slovenska a Maďarska znova podporili projekt navýšenia kapacity slovensko-maďarského plynovodu. Tentokrát mu podporu deklarovali slovenský minister hospodárstva Richard Sulík a maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjárto. „Je to dôležitý projekt,“ povedal na pondelňajšej tlačovej besede minister Sulík.
Miliardy kubíkov ročne
Slovensko a Maďarsko plánujú navýšiť kapacitu prepravovaného plynu medzi krajinami na 5,3 miliardy kubických metrov ročne. Plynovod ponúka v súčasnosti trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy metrov kubických ročne. Kapacita tohto plynovodného prepojenia sa tak o zhruba štyri roky zvýši na spomínaných 5,3 miliardy kubíkov z každej strany.
Ministri zatiaľ nevedeli, koľko plánovaný plynovodný projekt bude stáť. Podľa ministra Sulíka je to otázka na plynárenské spoločnosti, ktoré budú navyšovanie kapacity plynovodu realizovať.
Slovensko a Maďarsko vo februári tohto roka pre spomínaný plynovodný projekt podpísali memorandum o spolupráci pri preprave plynu medzi Slovenskom a Maďarskom. Memorandum má prispieť k energetickej bezpečnosti Slovenska a regiónu a súčasne podporiť využívanie slovensko-maďarského plynárenského prepojenia pri preprave plynu v rámci EÚ. Za Slovensko memorandum podpisoval vtedajší minister hospodárstva Peter Žiga. Za Maďarsko to bol minister Szijjárto.
Záujem o plynovod
Plynovodné prepojenie s naším južným susedom od svojho uvedenia do prevádzky štyri roky spalo. Už rok však môžu slovenskí a maďarskí plynári konštatovať, že výstavba plynovodu mala význam. „Tento plynovod z hľadiska zásobovania zemným plynom zvýšil bezpečnostný komfort oboch krajín i celého regiónu. Dopyt po preprave zároveň potvrdzuje, že aj z komerčného hľadiska bolo rozhodnutie o výstavbe tohto plynovodu správne,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca spoločnosti Eustream Pavol Kubík.
Denné prepravené množstvá sa v súčasnosti pohybujú okolo 10 miliónov metrov kubických plynu. Slovenský prepravca zemného plynu potvrdil, že záujem o prepravu plynu slovensko-maďarským plynovodom zo strany účastníkov trhu so zemným plynom stále pretrváva. „Plynovod sa v súčasnosti využíva na prepravu v smere zo Slovenska do Maďarska,“ podotkol Kubík.
Eustream už eviduje záujem aj o prepravu plynu v opačnom smere, teda z Maďarska na Slovensko. „Do budúcna vidíme významný potenciál pre využitie tohto plynovodu na prepravu z rozličných zdrojov v smere z juhovýchodu (Čierne More, TurkStream, kaspická oblasť),“ konštatoval Kubík s tým, že medzi Slovenskom a Maďarskom je zhoda na tom, že tento plynovod bude využívaný na prepravu plynu z Maďarska ďalej na európske trhy, najmä do Rakúska.
Slovensko-maďarský plynovod uviedli do komerčnej prevádzky 1. júla 2015. Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojilo vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území.
Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.