Slovensko by malo podľa stavbárov čo najskôr pripraviť podmienky spoločného investovania do využívania zelenej energie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zelená elektrina, žiarovka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko by malo čo najskôr začať pripravovať legislatívne a technické podmienky kolektívneho investovania do využívania obnoviteľných zdrojov energie. Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) na to upozornil v súvislosti s aktuálnou situáciou s vysokými cenami energií a výdavkami obyvateľov aj na bývanie.

Podľa profesijnej organizácie zamestnávateľov v stavebníctve obnoviteľné zdroje energie v ostrom konkurenčnom boji zatiaľ jasne prehrávajú, pričom tvrdí, že ani v doterajších opatreniach sa nenašlo miesto na podporu energetických komunít a projektov zameraných na obnoviteľné zdroje energie, či využitia tepelných čerpadiel v bytových domoch.

Väčšie akceptovanie obyvateľmi

„Financovanie formou komunitných projektov je vďaka svojim výhodám ideálne pre financovanie projektov pre transformáciu na čistú energiu, doplňujúc projekty financované tradičnými bankovými produktami, ktoré sú u nás stále na úrovni 90-tych rokov minulého storočia,“ uviedol pre agentúru SITA prezident ZSPS Pavol Kováčik. Touto problematikou sa zaoberali odborníci na poslednom stretnutí venovanom Zelenej dohode pre budovy.

„Účasť občanov a miestnej samosprávy na projektoch spojených s prechodom na obnoviteľnú energiu už prakticky preukázala značnú pridanú hodnotu vo forme väčšieho akceptovania obnoviteľnej energie obyvateľmi a väčšieho prístupu k dodatočnému súkromnému kapitálu, čo viedlo k väčšiemu výberu pre spotrebiteľov a väčšej účasti občanov v prechode na čistú energiu,“ podotkol šéf ZSPS.

Mnohé výhody

Keďže ide o komunitné projekty, občania môžu priamo rozhodovať o ich prioritách a po dokončení projektov sú priamymi užívateľmi súvisiacich výhod. „Participatívne financovanie so sebou prináša mnohé výhody, napríklad možnosť diverzifikácie investícií, atraktivitu z hľadiska zisku a rizika, možnosť mobilizácie investícií vo veľmi krátkom čase a takéto investície nie sú závislé od výkonnosti finančného trhu,“ priblížil Kováčik. Podľa neho tento spôsob investovania si pre svoju optimálnu funkciu vyžaduje adekvátne legislatívne riešenie a dohľad nezávislého regulátora.

„Takéto financovanie funguje už nejaký čas v niekoľkých krajinách Európskej únie. Občania a farmári v Nemecku vlastnia 42 % obnoviteľných zdrojov, ktoré sú často inštalované kolektívne, v Holandsku tento podiel predstavuje až 50 %. Vo Francúzsku sa participatívna forma využíva u 36 % projektov na využitie obnoviteľných zdrojov, na ktorých sa podieľajú spolufinancovaním verejné zdroje,“ dodal Kováčik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Kováčik
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska