Slovenskí plynári plánujú viac podporovať plynovú mobilitu, žiadajú priamu finančnú podporu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
zemný plyn, plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenskí plynári chcú výraznejšie podporovať plynovú mobilitu. Päť spoločností a asociácií podpísalo Memorandum o podpore plynovej mobility. Spoločnosti SPP CNG, CNG Slovensko, Bosta, Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) a Slovenská bioplynová asociácia (SBA) považujú plynovú mobilitu za rovnocennú s inými alternatívnymi pohonmi a ekologickejšiu alternatívu tradičných zdrojov energie v doprave.

„Súčasný rozvoj infraštruktúry plynovej mobility na Slovensku je nedostatočný. Efektívnu podporu štátu dostáva jedine elektromobilita. Preto žiadame porovnateľnú priamu finančnú podporu aj ďalších alternatívnych pohonov a väčšiu podporu výstavby CNG a LNG plniacich staníc,“ upozorňuje obchodný riaditeľ spoločnosti CNG Slovensko Michal Smolnický.

Dôležitý zdroj vodík

V rámci plynovej mobility ide o pohony na stlačený zemný plyn (CNG), skvapalnený zemný plyn (LNG) a CNG a LNG s využitím biometánu. Plynári taktiež považujú za dôležitý zdroj vodík. V súčasnosti je na Slovensku k dispozícii 16 verejných CNG staníc. Prvé čerpacie stanice na LNG a vodík by mohli vzniknúť v roku 2022.

Producenti bioplynu na Slovensku majú takisto záujem o rozvoj plynovej mobility. „Ak sa na pohon vozidiel využíva BioCNG, BioLNG, táto alternatíva je udržateľná aj z pohľadu takmer nulových emisií skleníkových plynov, čím sa dostáva na úroveň elektromobility, či vodíkovej mobility,“ konštatuje predsedníčka SBA Patrícia Gašparcová.

Čakajú na nové podpisy

Pohon na stlačený zemný plyn (LNG) je v súčasnosti najdôležitejší a najefektívnejší spôsob, ako dekarbonizovať ťažkú nákladnú dopravu. Signatári Memoranda poukazujú na chýbajúce daňové motivačné faktory, ktoré by podporili plynovú mobilitu. Memorandum o plynovej mobilite je otvorený dokument, ku ktorému sa môžu pridať aj ďalší signatári.

„Od augusta platí pri verejnom obstarávaní povinnosť mať tretinu vozového parku s alternatívnym pohonom. Veríme preto, že plynová mobilita môže byť zaujímavým riešením aj pre verejný sektor a samosprávy,“ dodáva výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal SmolnickýPatrícia GašparcováRichard Kvašňovský
Firmy a inštitúcie BostaCNG SlovenskoSlovenská bioplynová asociáciaSPNZ Slovenský plynárenský a naftový zväzSPP CNG