Poukážky, vďaka ktorým môžu získať domácnosti dotácie na malé OZE, môžu pokryť maximálne 50 percent oprávnených výdavkov na dodávku zariadenia vrátane montáže.
Slovenské domácnosti sa budú môcť znova uchádzať o dotácie na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) už v prvom kvartáli budúceho roku. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyčlenila na projekt Zelená domácnostiam II celkovo 48 miliónov eur. „Našou prioritou je zabezpečiť plynulé pokračovanie projektu. Aby mohli domácnosti využiť na inštaláciu aj jarné obdobie, budeme poukážky spočiatku vydávať prostredníctvom jednotlivých kôl tak ako v minulosti. Keď bude k dispozícii upravený informačný systém na vydávanie poukážok, prejdeme na nový spôsob so zásobníkom žiadostí, ktorý umožní, aby mohli domácnosti žiadať o poukážky priebežne,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.
Čistejšie ovzdušie
Od budúceho roku budú kolá pre každý zo štyroch podporovaných druhov zariadení vyhlasované samostatne. V pokračovaní projektu znovu platí, že poukážky môžu pokryť maximálne 50 percent oprávnených výdavkov na dodávku zariadenia vrátane montáže. Inštalácia malého OZE musí byť zrealizovaná až po vydaní poukážky. Naďalej chce agentúra klásť veľký dôraz na minimalizáciu znečisťovania ovzdušia. „V tejto súvislosti je zámer podporovať len inštalácie kotlov na biomasu, ktoré nahradia kotly na uhlie,“ upozornila Velická.
Ďalšia pripravovaná zmena sa týka fotovoltických zariadení, pri ktorých bude zrušené uprednostnenie inštalácií s využitím akumulácie vyrobenej elektriny do batérií, ale samotné batérie budú naďalej oprávneným výdavkom. „Sadzby podpory budú zmenené tak, aby bolo možné naplniť merateľné ukazovatele pokračovania projektu. Zohľadnený bude aj aktuálny vývoj cien zariadení dostupných na trhu,“ spresnila Velická.
Desiatky nových megawattov
V rámci projektu Zelená domácnostiam II by malo podľa odhadov SIEA do roku 2023 podporených v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja ďalších 25 tisíc inštalácií s celkovým inštalovaným výkonom 140 megawattov.
Vďaka európskej a štátnej podpore poskytovanej prostredníctvom národného projektu Zelená domácnostiam bolo od roku 2015 nainštalovaných v slovenských domácnostiach 18 502 zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Domácnosti pritom využili poukážky v hodnote viac ako 41 miliónov eur.
Projekt umožnil zvýšiť celkový inštalovaný výkon obnoviteľných zdrojov energie o 141 megawattov. Spolu bolo počas trvania projektu vyhlásených 28 kôl. Domácnosti si mohli vybrať z 3 600 konkrétnych typov zariadení. V rámci pilotného projektu Zelená domácnostiam boli preplatené poukážky na slnečné kolektory pre 6 974 domácností, podporených bolo tiež viac ako 5 242 tepelných čerpadiel, 3 673 fotovoltických systémov a 2 613 kotlov na biomasu.