Dodávky ruského plynu do Európy cez Ukrajinu, a teda aj Slovensko, by sa po slabšom januári mali v nasledujúcich týždňoch opäť zvýšiť. Ruský štátny plynárenský gigant Gazprom totiž finalizuje renegociácie zmlúv s európskymi zákazníkmi týkajúce sa dodávateľských bodov, cez ktoré ruský plyn dovážajú.
V januári dodávky plynu klesli
Dodávky plynu cez Ukrajinu totiž v januári výrazne klesli napriek tomu, že nová tranzitná dohoda medzi Ruskom a našimi východnými susedmi vstúpila do platnosti 1. januára tohto roku. Objemy tranzitu v priemere v januári dosiahli 65 miliónov metrov kubických denne napriek tomu, že Gazprom pre rok 2020 súhlasil s podmienkami „ship-or-pay“, teda „dodaj-alebo-zaplať“, v objeme 178 miliónov metrov kubických za deň.
Podľa zdroja portálu spglobal.com bolo dôvodom nízkych januárových importov to, že Gazprom sa ešte minulý rok, pred vypršaním kontraktu s ukrajinským Naftogazom z roku 2009, dohodol s viacerými európskymi zákazníkmi na nových podmienkach pre dodávky ruského plynu. Dôvodom boli obavy z potenciálneho prerušenia dodávok cez Ukrajinu.
Podstatná časť ruského plynu smeruje do Európy pritom práve cez Ukrajinu prostredníctvom slovensko-ukrajinského prepojenia vo Veľkých Kapušanoch. Zdroj portálu spglobal.com tvrdí, že dohody s klientmi boli preto pozmenené tak, aby bol tranzit presmerovaný mimo prepojenie vo Veľkých Kapušanoch. Celkovo nižší import ruského plynu do Európy tak bol v januári dôsledkom hroziacej tranzitnej krízy.
Plyn sa vrátil do Kapušian
Všetky tieto kontrakty tak museli byť následne opäť prerokované tak, aby sa bod dodávky plynu vrátil do Veľkých Kapušian. Podľa zdroja portálu spglobal.com je už väčšina týchto renegociácií ukončená, čo naznačuje opätovný nárast dodávok plynu cez Ukrajinu.
Potvrdzujú to aj údaje o preprave plynu cez prístupový bod Veľké Kapušany, kde v stredu 5. februára vôbec prvýkrát v tomto roku tranzit plynu presiahol úroveň 100 miliónov metrov kubických za deň. V januári pritom v priemere cez Veľké Kapušany prešlo iba 45 miliónov metrov kubických plynu denne.