Juraj Krajcár: Čoraz viac zákazníkov sa chce stať energeticky nezávislými (Rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZSE
Predseda predstavenstva ZSE Energia Juraj Krajcár. vEnergetike.sk

Západoslovenská energetika vstupuje na trh inteligentných domácností. O čo vlastne ide sme sa rozprávali s predsedom predstavenstva ZSE Energia Jurajom Krajcárom.

ZSE uviedla od marca tohto roka na trh nový produkt pod názvom ZEON. O čo ide?

Po tom, ako sme pred dvoma rokmi zaradili do nášho portfólia riešenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie, uvádzame prvú produktovú inováciu z pripravovaného konceptu inteligentnej domácnosti. Ponúkané riešenie obsahuje zariadenia, ktoré napríklad monitorujú pohyb v dome, upozornia vás, že ste nechali zapnutý spotrebič, poskytujú prepäťovú ochranu zásuviek a mnoho ďalšieho. Všetky tieto funkcie je možné jednoducho ovládať cez aplikáciu v smartfóne, ktorá zároveň sleduje aktuálnu i historickú spotrebu jednotlivých spotrebičov, čím umožňuje ich efektívne využívanie. Naším cieľom je poskytnúť zákazníkovi vyšší komfort bývania a kontrolu nad domácnosťou odkiaľkoľvek s možnosťou ovládať ju prostredníctvom smartfónu.

Myslíte si, že Slovensko už má takých zákazníkov, ktorí budú mať záujem o inteligentné riešenia v energetike?

Jednoznačne áno. Keď sa na jeseň minulého roka otváral program na podporu obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach, záujem prekonal všetky očakávania. Iste to súvisí aj s možnosťou využitia finančných príspevkov, ktorá tento trend urýchlila. Zákazník dnes už nehľadá len jednorazovú, krátkodobú úsporu na elektrine či plyne, ale hľadá ju v celkovom energetickom rozpočte. Čoraz viac zákazníkov sa chce stať energeticky nezávislými, do popredia sa dostáva využívanie obnoviteľných zdrojov a environmentálne motívy. Téma inteligentnej domácnosti je dnes často skloňovaná, ale ešte málo využívaná pre rôzne bariéry. Verím však v budúcnosť konceptu vzájomne prepojených inteligentných zariadení a s týmto trendom chceme držať krok.

Zhruba za koľko by si mohla slovenská rodina zaobstarať inteligentnú domácnosť?

Naše riešenie obsahuje pohybový, dverový, dymový senzor, smart tlačidlo, smart zásuvku a riadiacu jednotku. Základný balík je možné zakúpiť na splátky, mesačný poplatok vychádza na 9,90 eur po dobu 24 mesiacov alebo jednorazovou úhradou vo výške 257,50 eur. Podľa potreby si zákazník môže do domácnosti dokúpiť doplnkové senzory či smart tlačítka alebo zásuvky, tiež jednorázovo alebo na splátky.

Máte pripravené riešenia aj pri priemysel?

Samozrejme, pripravujeme riešenia aj pre biznis zákazníkov. Z viacerých riešení spomeniem napríklad správu a údržbu trafostaníc, kedy zákazníkovi poskytujeme externé zabezpečenie povinných činnosti v zmysle zákona. Máme tiež pripravené riešenie na elimináciu nežiaducich krátkodobých či dlhodobých výpadkov elektrickej siete, kde zákazníkom poskytneme zariadenie aj jeho správu ako službu bez nutnosti prvotnej investície. Okrem toho pripravujeme riešenia na optimalizáciu rezervovanej kapacity a účinníka, ako aj služby zamerané na energetickú efektívnosť. Uvedenie týchto služieb plánujeme na jar tohto roka.

Čím sa chcete odlíšiť od svojej konkurencie?

Tým, že sme nový produkt uviedli pod novou produktovou značkou, sme chceli dať jasný signál, že vstupujeme na nový trh inteligentných domácností. Vstup na tento trh nás výrazne posúva od dodávateľa komodít, k dodávateľovi komplexných riešení, čo nás odlišuje od ostatných energetických hráčov. Získavame tak však aj nových konkurentov z oblasti telko trhu, či špecializovaných technologických firiem. Viem, že nie sme jediní, ktorí sa témou smart riešení vážne zaoberáme. Naše odlíšenie vidím v tom, čo je nám vlastné, v prepojení energetických riešení, ako sú napríklad už spomínané fotovoltické panely, do jednej platformy inteligentnej domácnosti a jednej aplikácie na ovládanie.

Ako vnímate vývoj elektromobility?

Aby sa mohla elektromobilita rozvíjať, je potrebné odstrániť dve základné bariéry. Nedostatok, respektíve vysokú cenu elektromobilov a slabú infraštruktúru. ZSE sa intenzívne podieľa na rozširovaní nabíjacích staníc na Slovensku, ako aj v rámci susediacich krajín. Sme súčasťou viacerých medzinárodných projektov, ktorých cieľom je vybudovať v horizonte troch rokov viac ako 500 nabíjacích staníc v regióne strednej a východnej Európy.

Bude podľa vás aj elektromobilita súčasťou smart riešení v slovenských domácností?

Určite áno, neudeje sa tak ale v krátkodobom horizonte. Bude to všetko závisieť od tempa, v akom sa podarí odstrániť spomínané bariéry a rozšíriť elektromobilitu do slovenských domácností.

Plánujete pokračovať aj v projekte sprostredkovania eurofondov pre domácnosti na nákup malých OZE?

Keď sa pred dvoma rokmi otvárala dotačná schéma na podporu obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach, ponúkli sme zákazníkom riešenia na mieru. Tie zákazníkom eliminujú administratívu pri vybavovaní dotácií a zároveň umožnia financovanie aj na splátky, čo výrazne zníži vstupné investície na strane domácností. Záujem zákazníkov nás veľmi prekvapil, máme stále stovky zákazníkov, ktorí majú zvolené konkrétne riešenia a čakajú na ďalšie kolo dotačnej schémy. Kvôli nim budeme pokračovať aj v tomto projekte, zároveň však máme pripravené aj vlastné riešenia, nezávislé od dotačnej schémy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika