Opozícia požiadala ministra hospodárstva, aby preveril aj ďalšiu právnu zmluvu. Má ísť o zmluvu s právnou kanceláriou Dvorecký & Partneri, vďaka ktorej získala odmenu vo výške zhruba osem miliónov eur.
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) ukončili mimoriadnu schôdzu venovanú kauze odmeny pre advokátov za vyhratý súdny spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Plénum nakoniec schválilo uznesenie koaličných poslancov. Podľa neho NR SR žiada vládu, aby ministerka spravodlivosti predložila návrh pravidiel, ktorými sa pre štátne orgány upravia transparentné zásady využívania právnych služieb advokátov zo strany štátu, vrátane ich výberu a odmeňovania.
Opozičné uznesenie
Poslanci sa nestotožnili s opozičným návrhom uznesenia. Opoziční poslanci žiadali v uznesení vládu, aby predložila správu o ďalšom postupe v spomínanej kauze a aby minister hospodárstva Peter Žiga rokoval o ďalšom znížení odmeny. Taktiež požadovali, aby ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská predložila do konca roka novú legislatívu, ktorá by upravila primerané odmeňovanie právnych zástupcov štátu. Navrhovali aj, aby Najvyšší kontrolný úrad SR skontroloval všetky zmluvy na právne zastupovanie štátu v súdnych sporoch.
Ďalšia podozrivá zmluva
Opozícia počas rokovania požiadala ministra hospodárstva, aby preveril aj ďalšiu právnu zmluvu, ktorú podpísala spoločnosť MH Manažment. Má ísť o zmluvu s právnou kanceláriou Dvorecký & Partneri. Tá mala podľa poslanca za hnutie OĽANO Gábora Grendela zinkasovať za svoje právne poradenstvo zhruba osem miliónov eur. Malo ísť o poradenstvo v súdnom spore s cyperskou firmou Sonmazi Invest Limited, ktorá bola právnym nástupcom spoločnosti Port Service, známa z kauzy bývalého ministra hospodárstva Pavla Pavlisa, pre ktorú prišiel o svoje kreslo ministra. „Čo je to tá jednorazovo vykázaná suma z februára tohto roka? Za čo bola vyplatená?“ opýtal sa Grendel a dodal, že veď Najvyšší súd SR už dávnejšie rozhodol, že spoločnosť Port Service definitívne nemá nárok na žiadne odškodné od štátu, ktoré sa pohybovalo vo výške zhruba 60 miliónov eur.
Mimoriadna schôdza bola zvolaná na návrh opozičných poslancov. Opozičným poslancom sa nepozdávala odmena pre advokátsku kanceláriu v pôvodnej výške 77 miliónov eur. Táto odmena je v súčasnosti znížená na zhruba 17 miliónov eur. Väčšina opozície sa nepáči ani táto výška odmeny.
Koalícia zahlasovala za program mimoriadnej schôdze. Vláda SR ju však považovala za súčasť politikárčenia a predvolebnej kampane opozície, keďže podľa nej minister hospodárstva v spomínanej kauze prijal rozhodné opatrenia. „Odmietame tvrdenia opozície ako neodôvodnené, nepodložené a nepravdivé. Na úrovni vlády SR, ako aj Ministerstva spravodlivosti SR, tak aj Ministerstva financií SR, sa pripravujú systémové kroky, ktoré zabránia opakovaniu tejto situácie,“ uvádza sa v stanovisku vládneho kabinetu.