Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) mení pravidlá trhu s elektrinou a plynom. Regulačný úrad mení svoju vyhlášku o pravidlách trhu aj pre akútne problémy na trhu s elektrinou a plynom.
„Touto novelizáciou pravidiel trhu reagujeme najmä na aktuálne a akútne potreby trhu. Zároveň sme v tejto novele vyriešili aj celý rad procesov, ktoré môžu byť prevzaté i do nových pravidiel trhu, na ktorých úrad už paralelne pracuje a ktoré v zmysle novelizovaného zákona o regulácii v sieťových odvetviach vydáme najneskôr do 31. marca 2023,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.
Úprava identifikátorov
Novelizovaná vyhláška o pravidlách trhu upravuje okrem iného zavedenie denného zúčtovania odchýlok na trhu s elektrinou. Týmto opatrením je možné znížiť objem finančného zabezpečenia subjektov zúčtovania rádovo až do 40 %. Uvoľnené finančné prostriedky tak môžu významnejšie posilniť finančnú likviditu dotknutých účastníkov trhu.
Regulačný úrad víta schválenie Hirmanových energetických noviel, pomôžu štátu počas stavu núdze v energetike
Novela vyhlášky prináša úpravy v oblasti identifikátorov EIC na trhu s elektrinou. EIC identifikátor môže pri domácnostiach prispieť k efektívnejšej implementácii prípadných nástrojov štátu na ochranu pred vysokými cenami energií, respektíve pri implementácii budúcej koncepcie na ochranu odberateľov ohrozených energetickou chudobou.
Zefektívnenie procesov
Významná časť novely sa venuje oblasti dodávky poslednej inštancie elektriny a plynu. „Upravujú sa pravidlá tak, aby sa v prípade vzniku dodávky poslednej inštancie posilnila ochrana odberateľov v domácnostiach napríklad pred neúmerným tlakom na rozpočet domácností v dôsledku platieb za ceny dodávky poslednej inštancie. Súčasne sa zefektívnia procesy a výmena dát medzi účastníkmi trhu s elektrinou, s cieľom celkového zefektívnenia procesov spojených s dodávkou poslednej inštancie,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Pre nepriaznivú situáciu na trhu môžu skončiť ďalší alternatívni dodávatelia energií, varuje ÚRSO
Upravuje sa taktiež definícia maximálnej rezervovanej kapacity a rezervovanej kapacity v elektroenergetike. „Konkrétne sa zavádza možnosť zmluvne dohodnutej hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity výrobcov elektriny. Univerzálne definície maximálnej rezervovanej kapacity a rezervovanej kapacity v smeroch odberu a dodávky z/do sústavy vytvárajú predpoklad na efektívnejšiu integráciu batériových úložísk elektriny do systému,“ konštatoval Igaz.