Proti rozsudku v kauze Transpetrol sa odvolal aj Ignác I.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ingác Ilčišin
Ignác I. SITA

Prípad dvojice z východného Slovenska, ktorí konali v mene spoločnosti Transpetrol, ide na Najvyšší súd SR.

Východoslovenský podnikateľ Ignác I. sa odvolal proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v kauze Transpetrol. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Už skôr podal odvolanie jeho spoločník Ján H. Mužov, ktorí konali v mene spoločnosti Transpetrol, súd 17. februára uznal vinných z pokusu o obzvlášť závažný zločin podvodu spolupáchateľstvom. Ignácovi I. vymeral súd trest 11 rokov v prvej nápravno-výchovnej skupine a trojročný ochranný dohľad. Jána H. súd odsúdil na päť rokov v prvej nápravno-výchovnej skupine a ochranný dohľad na jeden rok. Trest pre Jána H. bol znížený pre jeho vysoký vek. Prípadom sa teraz bude zaoberať Najvyšší súd SR. Dozorujúci prokurátor v tomto prípade odvolanie nepodal, potvrdila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Predstierali

Muži predstierali, že sú oprávnení konať v mene Transpetrolu – Ignác I. ako údajný predseda predstavenstva a Ján H. ako údajný člen predstavenstva, a tak uznali neexistujúce dlhy Transpetrolu voči dvom spoločnostiam. Stalo sa to 4. júna 2009 u súdnej exekútorky v Prahe, kde podpísali dva exekútorské zápisy. Dvojica súhlasila aj s priamou vykonateľnosťou exekučného zápisu, ak nebude dlh včas zaplatený. Dôsledkom tohto konania bolo, že na majetok Transpetrolu boli vedené exekúcie na návrh spoločností, ktorým dvojica uznala za spoločnosť dlhy. Súdy zastavili exekúcie 12. júla 2010 a zadržiavané peniaze od českých obchodných partnerov mohli byť uvoľnené. Podľa súdu hrozba škody na majetku Transpetrolu bola reálna a išlo o vyše 13 173 000 eur.

Prokurátor: premyslený útok

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka vyhlásil po rozhodnutí súdu, že išlo o bezprecedentný a premyslený útok na majetkové záujmy spoločnosti, ktorá má z hľadiska národnoštátnych záujmov SR strategický význam. V žiadnom prípade takéto konania nie je možné tolerovať a tomu zodpovedá aj rozhodnutie súdu, podčiarkol.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Transpetrol