Projekt Zelená solidarita má stanovené podmienky, pri žiadostiach sa bude posudzovať príjem spred dvoch rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zelená energia, fotovoltika, peniaze, strecha
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenské domácnosti s nízkymi príjmami môžu taktiež získať dotáciu na kúpu a inštaláciu zariadenia využívajúceho na výrobu energií obnoviteľné zdroje. Ministerstvo hospodárstva SR a Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) spustilo projekt Zelená solidarita koncom októbra tohto roku. Podľa aktuálnych všeobecných podmienok sa bude pri posudzovaní, či príjem nízkopríjmových domácností spĺňa limity na využitie poukážky z projektu Zelená solidarita, vychádzať z údajov za kalendárny rok t-2 roky. Teda dva roky pred tým, ako boli doručené všetky podklady potrebné na preverenie disponibilného príjmu.

Preverenie disponibilného príjmu

Ako informovala SIEA, naďalej platí, že pri žiadostiach o príspevok z projektu Zelená solidarita nemusia domácnosti predkladať žiadne doklady o výške príjmu. Všetci vlastníci, spoluvlastníci a členovia domácnosti však musia poskytnúť súhlasy potrebné k prevereniu disponibilného príjmu. SIEA následne potrebné informácie získa od príslušných verejných inštitúcií.

V prípade žiadostí, ku ktorým boli súhlasy predložené v roku 2024, je pri preverovaní príjmu rozhodujúci rok 2022,“ dodala energetická agentúra s tým, že limit vychádza z definície Štatistického úradu SR, podľa ktorej je horná hranica okolo rozptylu rizika chudoby stanovená ako 70 % mediánu národného ekvivalentného ročného disponibilného príjmu, pričom do zisťovania vstupujú údaje o príjmoch domácností za rok 2022.

Výška príspevku

Príspevok vo forme poukážky pokryje nízkopríjmovým domácnostiam až 90 % oprávnených výdavkov na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov a kotlov na biomasu. Na projekt Zelená solidarita je vyčlenených 28,4 milióna eur z európskych a národných zdrojov. Bežné domácnosti môžu z projektu Zelená domácnostiam získať príspevok v maximálnej výške 50 % nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia. Nízkopríjmové domácnosti môžu získať na 15 kilowattový kotol na biomasu maximálnu dotáciu 2 700 eur, na 4 kilowattový slnečný kolektor 3 600 eur a na 7 kilowattový fotovoltický panel 6 300 eur.

Za nízkopríjmovú domácnosť budú v projekte spoločne posudzovaní vlastníci nehnuteľností a všetci, ktorí majú evidovaný trvalý alebo prechodný pobyt v mieste inštalácie. Zvýhodnený príspevok budú môcť využiť domácnosti, ktoré majú preukázateľný čistý príjem rovný alebo nižší ako je stanovený limit. Na podporu budú mať nárok aj domácnosti, v ktorých bývajú držitelia preukazu ŤZP, pričom pre nich bude hranica príjmu na úrovni mediánu.

Registrácia žiadostí

Za disponibilný príjem pre tento účel sa považuje suma čistých príjmov pre všetkých členov domácnosti za posledné ukončené daňové obdobie, pričom za príjem sú považované dôchodkové dávky, kompenzačný príspevok baníkom, príjem zo závislej činnosti a príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti po zdanení a odpočítaní povinných odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Hranicu ročného čistého príjmu si môžu domácnosti vypočítať prostredníctvom príjmovej kalkulačky na webovom sídle www.zelenadomacnostiam.sk.

Registrácia žiadostí o poukážku pre domácnosti v projekte Zelená solidarita bude otvorená na webovom sídle www.zelenadomacnostiam.sk. Ak už záujemcovia s nízkym príjmom podali žiadosť o poukážku v rámci projektu Zelená domácnostiam a chcú využiť vyššie zvýhodnenie, môžu svoje elektronické žiadosti v informačnom systéme jednoducho upraviť a doplniť. Stačí, ak označia, že spĺňajú podmienky vyššieho zvýhodnenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúraŠtatistický úrad Slovenskej republiky