Na posudzovacom zasadnutí vo Viedni zástupcovia krajín kladne hodnotili slovenský prístup k nakladaniu s vyhoreným palivom a rádioaktívnym odpadom.
Slovensko čaká v oblasti jadrovej energetiky viacero výziev. Na zasadnutí zmluvných strán Spoločného dohovoru o bezpečnosti nakladania s vyhoreným palivom a o bezpečnosti nakladania s rádioaktívnym odpadom vo Viedni, kde sa posudzovala národná správa SR, dostalo Slovensko viacero úloh pre zvýšenie stavu jadrovej bezpečnosti v našej krajine. Ako informoval Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD), Slovensko by sa malo v najbližšom období zamerať na výstavbu a uvedenie do prevádzky úložiska pre veľmi nízko aktívne rádioaktívne odpady v Mochovciach, na implementáciu stratégie pre hlbinné úložisko a na revíziu Národného havarijného plánu.
O ďalšom pokroku v týchto programoch bude Slovensko informovať na ďalšom posudzovacom zasadnutí zmluvných strán spoločného dohovoru, ktoré sa uskutoční v máji a júni 2018, dodal kontrolný orgán. Medzi najväčšie výzvy v oblasti nakladania s vyhoreným jadrom možno podľa úradu zaradiť implementáciu stratégie pre hlbinné úložisko. Finálna stratégia má byť podľa ÚJD schválená do roku 2016. „Implementácia stratégie pre hlbinné úložisko bude vrátane zapojenia verejnosti pre výber lokality,“ sľubuje ÚJD.
Na zasadnutí vo Viedni sa zúčastnilo 61 zmluvných strán. Tie boli rozdelené do siedmich skupín, v rámci ktorých sa posudzovali predložené národné správy. Slovenská republika bola v skupine spolu so Slovinskom, USA, Poľskom, Islandom, Bulharskom, Indonéziou, Kazachstanom a Portugalskom. „Dostali sme k našej Národnej správe 44 písomných otázok. Na všetky otázky boli spracované a odovzdané písomné odpovede. Zástupcovia krajín v skupine vysoko hodnotili kvalitu našej národnej správy, jej transparentnosť a množstvo poskytnutých informácií,“ konštatoval ÚJD.
Spoločný dohovor o bezpečnosti nakladania s vyhoreným palivom a o bezpečnosti nakladania s rádioaktívnym odpadom je medzinárodnoprávne záväzným dokumentom v oblasti jadrovej bezpečnosti. Bol vypracovaný s cieľom vytvoriť zásady organizačných, technických a legislatívnych požiadaviek na zabezpečenie vysokej úrovne bezpečnosti nakladania s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnym odpadom na celom svete.