V lete je vetranie jednoduché, pretože svoje okná môžeme nechať otvorené. S príchodom chladných dní to však môže byť problém.
Byty sú vykurované a v prípade otvorených okien, by naše tepelné straty boli až príliš vysoké. Preto je dobré zopakovať si niekoľko zásadných pravidiel správneho vetrania v záujme kvality ovzdušia, ale aj zdravia či úspory energií na vykurovanie.
Vetráte efektívne?
Základné pravidlo znie: vetráme krátko, intenzívne a niekoľkokrát denne. Otvorením okien či balkónových dverí dokorán sa vydýchaný a vlhký vzduch nahradí čerstvým a suchším už za 5 až 10 minút. To platí aj v prípade, že je vonku vlhko, pretože ohriatím vzduchu v domácnosti vlhkosť rapídne klesne. Za túto dobu nestihnú ochladnúť steny, a po zatvorení okien a opätovnom zapnutí radiátorov sa miestnosti rýchlejšie vyhrejú. Najideálnejšie je vyvetrať hneď ráno a potom ešte aspoň dvakrát za deň (závisí aj od veľkosti vetraných priestorov). Pokiaľ sa v domácnosti pohybujete celý deň, je vhodné vetrať častejšie. Optimálna vlhkosť vzduchu by pritom mala byť v rozmedzí 40 – 60 % a teplota by sa mala pohybovať okolo 20 až 21˚C. „Najčastejšou chybou pri vetraní miestností je otváranie okien do ventilačnej alebo mikroventilačnej polohy. Takéto vetranie nie je dostatočné a výmena vzduchu v miestnosti môže trvať až dve hodiny,“ upozorňuje Matúš Zelený z portálu Krotitelia energií.
RADY AKO BY SME MALI VETRAŤ ÚČINNE
Zapamätajte si zopár jednoduchých pravidiel, ktoré vám pomôžu:
- Pravidelne vetrajte aj v prípade, že svoje byty už neprekurujete.
- Vetrať by sme mali cca 3 x denne najlepšie pri úplne otvorených oknách, aby sa dosiahol prievan. Ak pracujete mimo domu, stačí 2 x denne.
- Vetrajte vždy ráno, keď vstanete a večer predtým, než idete spať. Častejšie vetrajte počas víkendov a pri zvýšenej vlhkosti – varenie, kúpanie, a pod.
- Vo WC a v kúpeľni pustite z času na čas ventilátor. Po ich použití nechajte ventilátor v prevádzke minimálne niekoľko minút.
Vyhnite sa plesniam a alergiám
Nedostatočné a nesprávne vetranie budov môže nielen zvýšiť náklady na kúrenie, ale aj negatívne ovplyvniť naše zdravie. „Miesta s vyššou vlhkosťou, ktorá sa pohybuje okolo 70 %, sú náchylné na tvorbu plesní. To je riziko nielen pre alergikov, ale dokonca môžu vyvolávať ťažké ochorenia dýchacích ciest, niektoré druhy dokonca až vznik nádorových ochorení,“ upozorňuje Ing. Ľubica Šimkovicová, podpredsedníčka Inštitútu pre energeticky pasívne domy. K zvyšovaniu vlhkosti v domácnosti prispieva varenie, umývanie riadu, sušenie bielizne, sprchovanie, ale aj väčší počet osôb, pretože vydychujeme aj vodnú paru. Len dýchaním dokáže jedna osoba v domácnosti vyprodukovať cca 1-2 litre vody. Varením dokáže napr. 4 členná rodina denne vyprodukovať okolo 1-2 litre vody a v prípade kúpania sú to cca 3 litre vody. Práve z týchto dôvodov, je správne vetranie veľmi dôležité. „Vlhkosť v domácnostiach môžeme znížiť používaním odsávacích ventilátorov v kuchyni či kúpeľni, a tiež tým, že pri varení budeme používať pokrievky. Odľahčíme tak nielen záťaž na naše zdravie, ale aj účet za energie,“ vysvetľuje Matúš Zelený.
Ak aj napriek dobrému vetraniu máte vo svojom byte v zime vlhko, skúste:
- Na 1 týždeň zvýšte intenzitu vetrania a vykurovania.
- Použite odsávacie ventilátory na zbavenie nadmernej vlhkosti.
- Odtiahnite nábytok od stien na vzdialenosť cca 20 cm. Všetky rohy svojho bytu ponechajte voľné.