Slovensko má v rámci Európy druhú najhustejšiu sieť plynovodov. Ešte počas obdobia, keď platilo, že so Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak, plynári potiahli plynovody skoro do každej dediny a mesta.
„Veľký brat“ nám sľuboval bezpečné a kvalitné dodávky lacnej energie na mnoho rokov, a tak namiesto výstavby vodovodov a kanalizácií mala prednosť výstavba plynovodov. Na Slovensku je tak aj vďaka časov minulých v súčasnosti splynofikovaných 77 % (2 233) obcí, v ktorých žije viac ako 94 % obyvateľov.
Doteraz nesplynofikované obce sa už k plynu len tak ľahko nedostanú. Podľa Ministerstva hospodárstva SR, spoločnosť SPP – distribúcia, plánuje svoju distribučnú sieť v najbližšom období rozširovať len v minimálnom rozsahu.
Zahustenie distribučnej siete
V súčasnosti má do svojej siete pripojených viac ako 1,52 milióna odberateľov a sústrediť sa chce na rozvoj výstavby nových obytných lokalít v splynofikovaných obciach.
Zníženie tokov ruského plynu by bola pre Slovensko „katastrofa“, Taliansko sa obáva dopadu aj na svoj priemysel
V týchto lokalitách firma prevádzkujúca najväčšiu plynovodnú sieť na Slovensku plánuje zahusťovanie siete a pripájanie týchto lokalít do distribučnej siete. Samotní plynári sú presvedčení, že z pohľadu dosiahnutej úrovne plynofikácie obcí sa už nevyžaduje ďalší rozvoj distribučnej siete.
„Avšak vzhľadom k značnému rozvoju výstavby obytných lokalít sa už viac rokov realizuje priebežné pripájanie týchto lokalít do distribučnej siete. Predmetné obytné lokality sú spravidla situované v už splynofikovaných obciach, takže sa jedná o zahusťovanie distribučnej siete,“ dodal pre portál SITA Energetika hovorca SPP – distribúcia Milan Vanga.
Spoľahlivý zdroj energie
Vyše 33-tisíckilometrová distribučná sieť v súčasnosti zabezpečuje takmer štvrtinu energetickej potreby Slovenska, čo podľa neho pre SPP – distribúcia so sebou prináša obrovský záväzok voči celej slovenskej spoločnosti. Väčšina odborníkov sa zhodne, že zemný plyn je spoľahlivý zdroj energie. Hlavne je pre Slovákov stále cenovo dostupný.
Ročne zaplatia za plyn 1 400 eur, teraz musia 8 500 eur. Spoločnosť ich viní z poškodenia plynomeru
Preto aj naši plynári nezaspali na vavrínoch a v ostatných rokoch zintenzívnili aktivity predstavovania zemného plynu ako tradične spoľahlivého zdroja energií. Nielen plynári, ale aj elektrikári sa predháňajú v ponuke nových projektov. SPP – distribúcia v minulom roku rozbehla napríklad projekt Môj nový kotol.
Pomoc domácnostiam
Vďaka tomuto projektu chcú pomôcť domácnostiam riešiť energetickú krízu a zároveň prispievať k dekarbonizácii. Výmenou staršieho atmosférického kotla za nový kondenzačný so zľavou od SPP – distribúcia až do 600 eur odberateľ okamžite ušetrí až 23 % nákladov za plyn a v rovnakom pomere dosiahne aj pokles emisií.
Žiga rokoval s ukrajinským Naftogazom o dodávkach plynu a ropy, riaditeľ Černyšov ocenil pomoc Slovenska (foto)
„Teší nás, že naše riešenia pre slovenských obyvateľov považuje za vhodné aj Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré sa stalo komunikačným partnerom nášho projektu. Sme presvedčení, že zemný plyn je vhodný primárny zdroj tepla na vykurovanie a prípravu teplej vody aj v nových budovách energetickej triedy A0. Je to najmä z dôvodu bezprecedentnej cenovej výhodnosti plynového kondenzačného kotla, jeho vysokej účinnosti, nízkych prevádzkových nákladov, jednoduchosti inštalácie, skutočného užívateľského komfortu a dostupnosti, nehovoriac o takmer zanedbateľnom dopade na ekológiu,“ povedal Vanga.
Efektívny vykurovací systém
Ak domácnosť k plynovému kotlu pridá ešte solárny panel zvýši podľa plynárov efektivitu celého vykurovacieho systému a ušetrí nemalé financie. Od plynárov z SPP – distribúcia môžu domácnosti získať aj projekt rodinného domu zadarmo. Stačí, ak sa domácnosť rozhodne pre využívanie zemného plynu ako hlavného zdroja vykurovania vo svojom novom domove.
Holjenčík: Musíme si uvedomiť realitu. Nemôžeme sa tváriť, že keď rastie cena primárnych palív, tak sa tieto skutočnosti nepremietnu do cien energií (rozhovor)
„Už v najbližších dňoch našim zákazníkom predstavíme a ponúkneme aj mobilnú aplikáciu, ktorá im umožní pohodlne si monitorovať vlastnú spotrebu zemného plynu na odbernom mieste a tým mať lepšiu kontrolu nad svojimi účtami za energie,“ konštatoval Vanga.
Plynári tak neplánujú v najbližšej dobe splynofikovať ďalšie slovenské obce. Plánujú však vyhľadávať nové rozvojové impulzy. „Popri zvyšovaní našej výkonnosti kladieme veľký dôraz aj na náš environmentálny kredit. Sme si vedomí naliehavosti riešenia klimatickej zmeny, preto sme aktívni aj pri ponúkaní našich riešení s využitím moderných plynových kondenzačných zariadení a obnoviteľných plynov. Sme presvedčení, že už v súčasnosti, ale hlavne v budúcnosti plynárenstvo zohrá v procese dekarbonizácie významnú úlohu,“ uzavrel Vanga.