Elektráreň pri Badíne v banskobystrickom okrese počas svojej existencie vyrobila vďaka odpadu takmer 151 tisíc megawatthodín elektriny.
Elektráreň pri Badíne, ktorú prevádzkuje spoločnosť Kompala, počas dvoch rokov svojej prevádzky vyrobila takmer 151 tisíc megawatthodín (MWh) elektriny. Všetku elektrinu vyrobila len vďaka spaľovaniu odpadu z okolia. „Len za minulý rok elektráreň spracovala necelých 37 tisíc ton odpadu z blízkeho okolia, z čoho vyrobila viac ako 48 tisíc megawatthodín elektriny,“ uviedla pre agentúru SITA firma Kompala.
Palivom energokompost
Projekt Badín pozostáva z kompostárne a elektrárne. Ide o prvú slovenskú elektráreň na energokompost. V elektrárni sa zhodnocujú biologicky rozložiteľné a nespotrebovateľné zvyšky riadenou aeróbnou fermentáciou. Vďaka tomu vyrába kompostáreň badínskej elektrárne certifikované biopalivo energokompost, ktoré slúži na výrobu elektrickej energie. „Ide o jeden z príkladov, ako efektívne môžu fungovať elektrárne pôsobiace na báze obnoviteľných zdrojov energie,“ dodal investor.
Dodatočné investície
Elektráreň v Badíne v banskobystrickom okrese celkovo zamestnáva 38 ľudí z regiónu. Spoločnosť Kompala v elektrárni nedávno nainštalovala medzi komínom a ventilátorom v energobloku tlmič hluku a postavil protihlukové steny. Spoločnosť zároveň investovala do riešenia na elimináciu zápachu, ktoré nadväzuje na predchádzajúce riešenia na zmiernenie emisií hluku na bezprostredné okolie elektrárne. „Ide tak o ďalšiu investíciu nad rámec zákona, hoci elektráreň spĺňala zákonom stanovené normy už pri spustení do oficiálnej prevádzky v júli 2012,“ konštatovala firma Kompala.