Spoločnosť Ludovika Energy sa nevzdáva boja o košický urán. Najnovšie sa firma sporí s ochranármi o novom znení územného plánu lokality Jahodná-Kurišková. Ochranári združení v základnej organizácii Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Košice 2013 žiadajú v spomínanej lokalite zákaz ťažby akejkoľvek horniny. Spoločnosť Ludovika Energy, ktorá v lokalite robila osem rokov geologický prieskum uránovo-molybdénových rúd, s tým samozrejme nesúhlasí.
Predstaviteľ spoločnosti Ludovika Energy Boris Bartalský tvrdí, že návrh územného plánu lokality Jahodná – Kurišková je v rozpore s viacerými právnymi predpismi, najmä však banským a geologickým zákonom. Zdôraznil, že v lokalite už bolo vytýčené chránené ložiskové územie, ktoré má zabezpečiť, aby tretie subjekty nerozhodovali autonómne o využití majetku štátu, a aby nedošlo k obmedzeniu práv štátu ako vlastníka nerastných surovín. Doložil, že podľa geologického zákona je nevyhnutné chránené ložiskové územie vyznačiť v územnoplánovacej dokumentácii a upraviť ju tak, aby bola v súlade s banským a geologickým zákonom.
„Orgány územného plánovania pri územnom plánovaní postupujú v súlade s výsledkami geologických prác, najmä vo vzťahu k ložiskám nerastov,“ zdôraznil Bartalský. Dodal, že podľa banského zákona sú orgány územného plánovania a spracovatelia územnoplánovacej dokumentácie povinní pri územnoplánovacej činnosti vychádzať z podkladov o zistených a predpokladaných výhradných ložiskách poskytovaných im Ministerstvom životného prostredia SR a sú povinní navrhovať riešenie, ktoré je z hľadiska ochrany a využitia nerastného bohatstva a ďalších verejných záujmov najvýhodnejšie.
V návrhu územného plánu lokality Jahodná sa ako neprípustné definujú bývanie, individuálna chatová rekreácia a zriaďovanie záhradkárskych lokalít. Zakazuje sa ťažba a spracovanie nevyhradených nerastov a z vyhradených nerastov sa zakazuje ťažba a spracovanie rádioaktívnych nerastov v lokalite Jahodná – Kurišková. „V návrhu nie je dostatočne precízne definovaný nerast, ktorý bude zakázané ťažiť. Akákoľvek hornina, ktorá by sa ťažila v oblasti prieskumného územia, bude obsahovať urán, preto budeme písomne požadovať zákaz akejkoľvek ťažby na území zadefinovaného prieskumného územia Čermeľ – Jahodná – Kurišková,“ informoval v mene ochranárov Ladislav Rovinský, podľa ktorého zakotvenie zákazu ťažby priamo do územného plánu je mimoriadne dôležité.
Slovensko má podľa všetkého pri Košiciach jedno z najhodnotnejších ložísk uránu na svete. Naša krajina by tak mohla vďaka ťažbe uránu v lokalite Kurišková v budúcnosti čiastočne znížiť svoju závislosť na ruskom jadrovom palive. Slovensko by totiž mohlo po vzore Českej republiky dodávať vyťažený urán ruskej spoločnosti TVEL, ktorá by slovenským atómovým elektrárňam na oplátku dodávala jadrové palivo za znížené cenu. Predbežná štúdia uskutočniteľnosti podľa všetkého dokazuje obrovský ekonomický potenciál projektu Kurišková. Podľa tejto štúdie sa v spomínanej lokalite nachádzajú zásoby uránovej rudy s vysokým obsahom uránu. Projekt Kurišková má tak potenciál sa zaradiť medzi producentov uránu s najnižšími nákladmi na prevádzku a výrobu. Prípadné využitie uránového projektu Kurišková by mohlo poskytnúť Slovenskej republike bezpečný zdroj uránu približne na 30 rokov pri úrovni spotreby, aká je v súčasnosti.
Predbežná štúdia uskutočniteľnosti vypracovaná spoločnosťou Tetra Tech, Inc. naznačuje, že projekt uránového ložiska Kurišková má potenciál, aby bol realizovaný ako podzemná banská prevádzka využívajúca najlepšie dostupné technológie s minimálnym vplyvom na životné prostredie a zároveň môže produkovať urán s vysokou efektivitou dosahujúcou svetové parametre. Podľa tejto štúdie sa urán pri Košiciach bude ťažiť v podzemnej bani s minimálnym prejavom na povrchu a urán môže byť extrahovaný pri použití zásaditého procesu, a nie kyselinového.