Na projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach sa stále pracuje. Pre agentúru SITA to potvrdil predseda dozornej rady Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS) Rastislav Podhorec.
„Spoločnosť JESS pracuje na úlohách spojených s prípravou dokumentov v zmysle Atómového zákona,“ povedal.
Veľký solárny park
Pološtátna spoločnosť JESS rozbehla aj ďalší projekt v Jaslovských Bohuniciach. Chce postaviť veľký solárny park za zhruba 60 miliónov eur. Budúcnosť ukáže, či táto 48 megawattová slnečná elektráreň, ktorá by mala svetlo sveta uzrieť koncom roka 2025, aspoň na istý čas nenahradí plánovanú výstavbu nového jadrového zdroja.
Na Slovensku by mala vyrásť najväčšia slnečná elektráreň za 60 miliónov eur
„Solárna elektráreň rozširuje podnikateľskú činnosť JESSu tak, ako to schválila vláda SR svojím rozhodnutím zo septembra tohto roku,“ podotkol Podhorec.
Spolupráca funguje výborne
JESS pripravuje projekt solárneho parku v úzkej spolupráci s oboma akcionármi. JAVYS (51 percent akcií) aj ČEZ (49 percent akcií) prispievajú podľa Podhorca poskytnutím znalostí svojich odborných tímov.
V Jaslovských Bohuniciach sa plánuje veľký vodíkový projekt, pôjde o výrobu zeleného vodíka na báze elektrolýzy
„Môžeme skonštatovať, že spolupráca na projekte funguje výborne. Každý z akcionárov prispieva v inej oblasti a vzájomne sa dopĺňajú. Zároveň sa tým výrazne obohacujú aj sami v nových oblastiach, ktoré neskôr v svojich podnikateľských aktivitách využijú,“ dodal Podhorec.
Časť solárnej elektrárne bude stáť na plochách poskytnutých akcionárom JAVYS, ktoré vznikli po odstavení bývalej jadrovej elektrárne V1.
Produkcia energie z neemisných zdrojov
Akcionári JESSu sa podľa Podhorca zhodli na tom, že spoločnosť má všetky predpoklady na prehodnotenie a modernizovanie svojej filozofie a zamerania podnikania. Výsledkom tak má byť energeticky inovatívna spoločnosť, ktorá bude produkovať energiu z neemisných zdrojov.
„Veľmi dôkladne sme posúdili všetky výhody a obmedzenia výroby elektriny z fotovoltických panelov, veterných elektrárni, ale aj z geotermálneho zdroja ako najúčinnejšieho a najstabilnejšieho obnoviteľného zdroja. Spoločnosť disponuje pozemkami, ktoré umožnia v pomerne krátkom čase realizovať projekt fotovoltickej elektrárne. Vzhľadom na časové hľadisko sa tento variant ukázal ako najvhodnejší,“ uzavrel Podhorec.