Na Slovensku pribúdajú elektrické stĺpy bezpečné pre vtáctvo, chránia vzácne druhy a bránia výpadkom elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Orol kráľovský
Foto: ilustračné, SITA/Ochrana dravcov na Slovensku, www.gettyimages.com - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku sa uskutočnili významné kroky k ochrane vtáctva pred rizikami spojenými s energetickou infraštruktúrou.

„Pri práci v teréne sa často stretávame s vážnymi zraneniami a úhynmi vtákov v blízkosti elektrických vedení,“ uviedol Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku.

Úhyny vtáctva

Ako dodal, tieto úhyny sú následkom nárazov do vodičov alebo elektrokúcie, čo spôsobuje problémy nielen pre vtáky, ale aj skrat, a následné výpadky elektriny. Špeciálnu pozornosť si zaslúžia labute veľké a dravce ako myšiaky hôrne či orly kráľovské.

Podľa Tomáša Veselovského z Ochrany dravcov na Slovensku labute majú pre svoju stavbu tela obmedzenú manévrovaciu schopnosť, čo zvyšuje riziko nárazu.

Pre dravce sú neošetrené stĺpy 22 kV vedenia veľkým nebezpečenstvom. Riešením týchto problémov je ekologizácia elektrických vedení, ktorá zahŕňa inštaláciu ochranných prvkov upozorňujúcich vtáky na prekážky alebo umožňujúcich bezpečné dosadnutie.

Spolupráca s energetikmi

V rámci projektu LIFE Danube Free Sky bolo nedávno dokončené ošetrenie vyše 850 stĺpov 22 kV elektrického vedenia v oblasti hniezdisk orlov kráľovských na západnom Slovensku, aby sa minimalizovalo riziko kolízií vtákov s elektrickými vedeniami.

Špeciálne zamerané technické riešenia pomáhajú zlepšiť bezpečnosť vtáctva tým, že poskytujú varovné alebo bezpečné dosadacie prvky na elektrických stĺpoch.

„Vďaka dlhoročnej vzájomnej spolupráci medzi odborníkmi na ochranu vtákov a energetikmi vznikli na Slovensku technické riešenia, ktoré sú inšpiráciou aj pre mnohé krajiny v Európe a vo svete,“ uviedol Gális, pričom dodal, že skúsenosti získané z terénneho výskumu sú cenené aj medzinárodne.

Bezpečnosť pre vtáky

Nadácia ZSE v spolupráci s Ochranu dravcov na Slovensku sledovala počas roka 2024 až 46 hniezdiacich párov orlov kráľovských. Zaznamenané boli pozitívne výsledky s 39 úspešnými pármi, ktoré vyviedli 71 mláďat.

„Sme radi, že vďaka spolupráci s energetickými spoločnosťami pribúdajú v krajine 22 kV stĺpy bezpečné pre vtáky,“ dodal Gális. Tento projekt demonštruje výnimočnú synergiu medzi ochranou prírody a technologickými riešeniami, ktorá prináša konkrétne výsledky pre biodiverzitu na Slovensku.

Projekt LIFE Danube Free Sky je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie a Ministerstva životného prostredia SR v siedmich krajinách (Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko a Rumunsko) v zastúpení 15 projektových partnerov z radov energetických spoločností, železničnej spoločnosti, neziskových organizácií a národných parkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek GálisTomáš Veselovský
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaLIFE Danube Free SkyMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNadácia ZSEOchrana dravcov na Slovensku