Obdobie štedrých dotácií na rozvoj obnoviteľných zdrojov energií (OZE) sa skončilo. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík to odkazuje špekulantom a lobistom so zelenou energiou.
Podiel čistých technológií na slovenskej výrobe elektriny je vzhľadom na vysoký podiel energie z jadra (takmer 75 %) podľa neho unikátne stabilný, máme nízkoemisný energetický mix.
Agresívne politické presadzovanie zelenej ideológie
Regulačný úrad tvrdí, že plne podporuje rozumný rozvoj a podporu OZE pre širokú slovenskú verejnosť. Zároveň však dôrazne odmieta agresívne politické presadzovanie zelenej ideológie rôznymi biznis lobistickými skupinami, ktorým v skutočnosti ide iba o bezohľadný zisk a napojenie sa na rôzne dotačné schémy, či už zo Slovenska alebo EÚ.
Záujem slovenských domácností o vlastné zelené zdroje energie je veľký, dotácie sa však môžu minúť už čoskoro
„Chcem apelovať na širokú verejnosť, ako aj na politikov, aby sa na rozvoj OZE u nás pozerali s chladnou hlavou a nie na akúsi módnu záležitosť, na ktorej rozvoj tlačia rôzni špekulanti a lobisti. Tam, kde sa OZE oplatia, kde slúžia na vlastnú spotrebu, som jednoznačne za. Ale špekulovať pri budovaní OZE iba s tým, že budem dostávať nejakú formu doplatku od štátu, tak táto doba sa už skončila. Súhlasím s rozvojom zelenej energie, ale nie na úkor ostatných slovenských odberateľov!,“ zdôraznil Holjenčík.
Výhody aj nedostatky energie získavanej z OZE
Energia získavaná z OZE má podľa regulačného úradu svoje nesporné výhody, ale aj nedostatky, ktoré bránia v jej širšom využívaní. Efektivita zariadení, ako sú solárne panely alebo veterné turbíny, je totiž závislá od poveternostných podmienok, čo vedie k výkyvom produkcie.
Samosprávy môžu žiadať o podporu na zlepšenie energetickej efektívnosti, vyčlenených je 148 miliónov eur
Napríklad doba, počas ktorej dokáže fotovoltická elektráreň vyrábať elektrinu v podmienkach SR je približne iba 1 100 hodín, rok má pritom 8760 hodín. Podobné je to aj pri výrobe z vetra, fúka zhruba 2 200 hodín do roka.
Solárna alebo veterná energia je preto už aj v tradične „zelených“ krajinách vnímaná ako nespoľahlivý hlavný zdroj energie. Počiatočná investícia do inštalácie solárnych panelov, veterných turbín alebo tepelných čerpadiel je bez dotácií pre bežnú verejnosť vysoká.
Pravidelná údržba a obmedzená životnosť
Zariadenia OZE si navyše vyžadujú pravidelnú údržbu a majú obmedzenú životnosť, tvrdí ÚRSO. Napríklad solárne panely ju majú približne 25 rokov, po ktorých ich efektivita klesá a na konci životnosti majú účinnosť nižšiu až o 20 %.
Európska únia si presadzovaním OZE strieľa do nohy, prinesie to drahšie energie a slabšiu konkurencieschopnosť
„Investície do vlastných zariadení na výrobu energie z OZE ako sú solárne panely alebo tepelné čerpadlá sú u nás stále populárne a jednou z hlavných výhod je zníženie závislosti od externých dodávateľov elektriny. To je v poriadku. Čo však už nie je v poriadku, ak najdôležitejšiu úlohu pri zvažovaní o inštalácii OZE zohráva iba atraktívne finančné hľadisko rôznych dotácií, tak ako to presadzujú spomínaní špekulanti na úkor občanov SR a EÚ,“ uzavrel Holjenčík.