Startup PowereX má ušetriť miliardy eur, ktoré budú musieť energetické spoločnosti v budúcnosti investovať do nových kapacít na prenos energií.
Ani v energetike nechýbajú slovenskí startupisti. Tím startupu PowereX bude Slovensko dokonca zastupovať na júnovej európskej súťaži energetických startupov. Softvérové riešenie PowereX má priniesť efektívnejšie využitie existujúcich kapacít na prenos elektriny. „Vyriešenie tohto problému by mohlo ušetriť miliardy eur, ktoré budú musieť energetické spoločnosti v budúcnosti investovať do nových kapacít na prenos energií,“ uviedli zakladatelia PowereX Peter Simko a Stanislav Kovalík s tým, že ich startup by sa mal v najbližšom čase testovať už v reálnej prevádzke.
Startup PowereX si vybojoval postup na európsku súťaž v národnom kole PowerUP!, keď skončil na prvom mieste. Porota s medzinárodným zastúpením vybrala PowereX zo siedmich nádejných slovenských startupov. „Všetci finalisti predstavili veľmi zaujímavé idey. V prípade PowereX nás presvedčil najmä tím, ktorý, podľa nás má veľký predpoklad dotiahnuť ich startup až do komerčného úspechu. V tejto chvíli sú samozrejme na začiatku cesty, ale videli sme v nich veľký potenciál,“ uviedol predseda poroty a manažér pre rozvoj v EIT InnoEnergy Maciej Majchrowicz.
Na druhom mieste sa v slovenskom finále PowerUP! umiestnila aplikácia Parkio, ktorá umožňuje nájsť miesto na parkovanie a jeho zaplatenie. Na treťom mieste skončil tím Spear, ktorý prišiel s novou technológiou na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.
Víťazný slovenský tím PowereX sa postaví 19. júna proti víťazom z ostatných národných kôl súťaže v Žofínskom paláci v Prahe. Súťažiť sa bude o finančné ceny (30 000 eur za prvé miesto), ako aj o účasť na prestížnom akcelerátore Highway, ktorý pomáha rozvíjať startupy na úspešné podniky. „Práve účasť na celoeurópskom finále môže PowereX otvoriť dvere k ďalšiemu rastu, pomôcť získať kontakty, ktoré ich posunú opäť ďalej,“ vysvetľuje Peter Kolesár z konzultačnej spoločnosti Neulogy, ktorá na Slovensku EIT InnoEnergy zastupuje.
V poradí už 4. ročníka najväčšej európskej súťaže pre začínajúce podniky v oblasti čistých technológií/inteligentných miest sa zúčastnilo 299 startupov z 24 krajín.
InnoEnergy pôsobí v troch zásadných oblastiach inovačného mixu:
• Vzdelávanie: InnoEnergy sa snaží priniesť na pracovný trh skupinu informovaných a ambicióznych mladých ľudí, ktorí rozumejú tomu, čo vyžaduje udržateľnosť, a zároveň, čo bude potrebovať priemysel do budúcnosti.
• Inovačné projekty: InnoEnergy spája idey, tvorcov a priemysel pri spolupráci, aby pomohli na svet komerčne životaschopným produktom a službám, ktoré prinášajú reálne výsledky.
• Služby pre štart podnikania: InnoEnergy pomáha podnikateľom a startupom, aby bol ich biznis udržateľný a rýchlo rástol, a tým prispel ku globálnemu energetickému ekosystému.
Ak sa spomenuté oblasti prepoja, je možné znásobiť dosah, urýchliť vývoj riešení uplatniteľných v praxi, vytvoriť plodné prostredie, v ktorom sa dajú zhodnotiť inovatívne výsledky práce firiem.
Platforma InnoEnergy vznikla v roku 2010 a podporuje ju Európsky inštitút pre inovácie a technológie (EIT).