Za uplynulé roky sa vďaka garantovanej energetickej službe zmodernizovalo a zefektívnilo viacero či už súkromných alebo verejných budov.
Projekty energetickej efektívnosti už napísali na Slovensku viacero úspešných príbehov. Vďaka nim sa ušetrilo nemalé množstvo energie, čo pocítili nielen spotrebitelia vo svojich peňaženkách, ale uľavilo sa aj životnému prostrediu. Za uplynulé roky sa vďaka garantovanej energetickej službe, ktorá umožňuje využiť potenciál budúcich úspor energie každej budovy na financovanie potrebných investícií, zmodernizovalo a zefektívnilo viacero či už súkromných alebo verejných budov. Len v minulom roku hodnotila Asociácia poskytovateľov energetických služieb v súťaži EFEKTIA jedenásť prihlásených projektov, vďaka ktorým sa ročne ušetrí zhruba tisíc megawatthodín energie.
„Radi podporujeme projekty, ktoré si zaslúžia pozornosť. Vďaka súťaži EFEKTIA sme boli schopní nielen oceniť úspešné projekty posledných troch rokov, ale aj ukázať opodstatnenosť garantovanej energetickej služby ako takej,“ povedal Zdenko Zvada, generálny riaditeľ spoločnosti e-Dome, zlatého partnera súťaže.
Verejný sektor
Vo verejnom sektore porotu súťaže EFEKTIA 2018 najviac zaujal projekt EPC (Energy performance contracting, t. j. Garantovaná energetická služba – GES) pre Gymnázium M.R. Štefánika a Gymnázium Imre Madácha. Ten realizoval Trnavský samosprávny kraj. V spomínanej škole sa zmodernizoval vykurovací systém. Vymenili sa okná. Vďaka využitiu garantovanej energetickej služby dodávateľ technológie škole zo zákona garantuje vopred deklarovanú úsporu energie. Podmienkou je, aby majiteľ budovy dodržal pravidlá energeticky efektívnej prevádzky nového zariadenia.
Na druhom mieste sa umiestnil projekt Zvýšenie energetickej efektívnosti Nemocnice s Poliklinikou Sv. Jakuba v Bardejove. Nemocnica zmodernizovala svoju práčovňu. Nezabudla na rekonštrukciu rozvodov. Siahla dokonca po fotovoltickej elektrárni, ktorú umiestnila na fasáde budovy kotolne. V neposlednom rade nemocnica skvalitnila riadiaci systém. Tento projekt bol samozrejme taktiež realizovaný prostredníctvom garantovanej energetickej služby.
Medzi tri najlepšie projekty sa dostala aj Oprava budovy Materskej školy – Zníženie energetickej náročnosti Materskej školy v Dúbravách. Budova materskej školy bola v havarijnom stave. Po jej rekonštrukcii sa znížila jej energetická náročnosť, čím sa ušetrili nemalé finančné prostriedky. Znížila sa spotreba elektriny, zjednodušila obsluha kotla. Vďaka tomuto projektu sa zvýšilo pohodlie nielen pracovníkom škôlky, ale predovšetkým škôlkarom.
Celkové skutočné náklady víťazných projektov verejného sektoru boli vyčíslené na takmer 745 000 eur. „Plánovaná ročná úspora energie víťazného projektu predstavuje dokopy minimálne 195 MWh. Peniaze ušetrené na energiách môže gymnázium investovať do svojej ďalšej modernizácie, alebo skvalitnenia vyučovacieho procesu, “ uvádza predseda Správnej rady APES-SK Marcel Lauko.
Súkromný sektor
V súkromnom sektore sa porote najviac páčil projekt Energeticky úsporné opatrenia v areáli Nemocnice arm. generála L. Svobodu vo Svidníku, ktorý realizovala spoločnosť Svet zdravia. Nemocnica na východe Slovenska vymenila starý centrálny parný systém zásobovania teplom s nedostatočnou reguláciou. Vďaka investícii nemocnica znížila spotrebu plynu približne o polovicu. Ročná celková garantovaná úspora energií bola v roku 2016 prekročená o 23 %, keď celková úspora dosiahla 192 100 eur. V roku 2017 potom o 11 % s celkovou úsporou 173 352 eur. Projekt si právom odniesol aj Hlavnú cenu EFEKTIA 2018 za celkovo najlepší projekt GES.
Na druhom mieste sa umiestnil projekt Efektívne využitie zónového vykurovania v budove SO4202. Za projektom stojí bratislavská rafinéria Slovnaft. Spoločnosť vybudovala lokálny zdroj tepla. Cieľom projektu bolo efektívnejšie využitie energie zemného plynu s predpokladanou úsporou finančných prostriedkov. Rafinéria taktiež zmodernizovala neefektívne výmenníkové stanice. V rámci projektu Slovnaft odstavil nevyužívané prevádzky od vykurovania, čo prinieslo ďalšiu úsporu plynu.
Projekt energetickej úspornosti budovy Vysokej školy manažmentu / City University of Seattle obsadil tretiu priečku. Budova školy sa zmenila na “smart“ budovu. V rámci projektu sa spojilo kúrenie, chladenie a vzduchotechnika do jednotného systému merania a regulácie. Inštalovali sa frekvenčné meniče na vzduchotechnických zariadeniach vrátane snímačov kvality vzduchu. Vysoká škola má moderné obehové čerpadlá a nové LED svietidlá v učebniach a spoločných priestoroch.
V súkromnom sektore tvorili celkové náklady na rekonštrukciu ocenených projektov až viac než 1 058 500 eur. Najviac úspor pritom priniesol víťazný projekt spoločnosti Svet zdravia a to konkrétne 156 000 eur. „Projekt nemocnice vo Svidníku je výnimočný aj tým, že vďaka rekonštrukcii klesla spotreba pitnej vody a podarilo sa znížiť aj emisie CO2. Jednoduchá návratnosť investície sa tak z plánovaných 5 rokov znížila na 4 roky,“ dodáva Marcel Lauko.