Minister hospodárstva Pavol Pavlis uviedol po rokovaní s prezidentom USSK Georgem Babcokom, že hľadajú také opatrenia, ktoré by priniesli úsporu a zníženie cien energií a mali minimálny negatívny dopad na štátny rozpočet i obyvateľstvo.
Podmienky zakotvené v memorande medzi Vládou SR a spoločnosťou U.S. Steel Košice (USSK) dodržiavajú a plnia obe strany. Konštatoval to na brífingu v Košiciach minister hospodárstva Pavol Pavlis, ktorý sa v utorok v košických železiarňach stretol s prezidentom USSK Georgom Babcokom. Dodal, že odchádza relatívne spokojný, keďže prezident USSK povedal, že ministerstvo hospodárstva si plní všetky povinnosti zakotvené v memorande. „Tieto opatrenia, ktoré sme prijali, sú realizované a prinášajú aj určitý finančný efekt pre U. S. Steel,“ povedal Pavlis.
Viacero možností
Ďalšie stretnutie venované hodnoteniu plnenia memoranda sa uskutoční 3. decembra. Budú na ňom rokovať aj o opatreniach spojených s plnením opatrení, ktoré sa dotýkajú nielen ministerstva hospodárstva, ale aj rezortu financií a životného prostredia a boli dohodnuté v memorande. „Zhodli sme sa aj na ďalšej téme rokovania, ktorá zaujíma nielen U. S. Steel, ale aj ďalšie podnikateľské subjekty, ktorou sú ceny energií,“ povedal Pavlis. Uviedol, že majú štyri až päť verzií, pričom hľadajú také opatrenia, ktoré by priniesli úsporu a zníženie cien energií a mali minimálny negatívny dopad na štátny rozpočet i obyvateľstvo, napríklad úpravou odvodov do jadrového fondu. Dodal, že nie je spokojný, keďže hľadanie riešení trvá príliš dlho a bude sa snažiť v čo najkratšej dobe presadiť riešenie zníženia cien energií, čo patrí medzi jeho priority.
Sťažujú sa na cenu elektriny
Babcoke konštatoval, že uvítal postoje šéfov krajín Visegrádskej štvorky a ďalších krajín, kde sú ohrozené pracovné miesta a konkurencieschopnosť firiem v dôsledku klimatických opatrení hlavne zo sektorov náročných na energie, tiež uvítal zvolenie Maroša Šefčoviča za podpredsedu EK pre energetickú úniu. Dodal, že aj oni budú podnikať kroky, aby udržali konkurencieschopnosť a efektívnosť podniku. Pre ilustráciu uviedol, že cena elektrickej energie je v Európe dvojnásobne vyššia ako v USA, kde je 68 USD za MWh, čo by bral. No sú realisti a chcú, aby cena za energie bola konkurencieschopná, doplnil.