Ministerstvo sa stále trápi, ako naloží s podporou na zelenú elektrinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto pixabay.com

Novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií a vysokoúčinnej kombinovanej výroby predloží ministerstvo hospodárstva až v budúcom roku.

Koncom tohto roka mali byť známe kroky Ministerstva hospodárstva SR v otázke zmien systému podpory obnoviteľných zdrojov energií. V súčasnosti platia podporu na zelenú energiu prostredníctvom takzvanej tarify za prevádzkovanie systému (TPS) všetci odberatelia vo svojich faktúrach. Ministerstvo však chce nájsť spôsob, ako to zmeniť, a tým znížiť slovenským odberateľom koncové ceny elektriny. Pre zložitosť celej problematiky by sme sa však mali o novom systéme podpory dozvedieť až v budúcom roku.

Nové podnety

„Chceli sme predložiť novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby (KVET) na rokovanie vlády v treťom štvrťroku tohto roka. V štádiu príprav na predloženie materiálu sa však objavili ďalšie podnety na riešenie podpory elektriny z obnoviteľných zdrojov energií. Preskúmavanie a prerokovávanie týchto podnetov si vyžiadali posun termínu, kedy predložíme znenie novely na verejné pripomienkovanie,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

O novom systéme stále rokujú

Ministerstvo stále nechce prezradiť, ako by mohol systém podpory obnoviteľných zdrojov energií, respektíve tarifa za prevádzkovanie systému po novom vyzerať. V hre bol napríklad scenár, že zhruba pol miliardy eur na podporu zelenej eleketriny, vykryje ministerstvo financií zo štátneho rozpočtu. Podľa informácií portálu vEnergetike.sk je však tento scenár pre ministra Petra Kažimíra neprijateľný. Rezort hospodárstva tvrdí, že rokovania s ministerstvom financií naďalej pokračujú. Má však pripravené aj iné alternatívy. „Nakoľko je zámer nášho ministerstva v tejto oblasti aktuálny, spolu so zainteresovanými stranami sa prerokúvajú aj iné možnosti riešenia súčasnej situácie ohľadom pripravovanej zmeny systému z hľadiska jeho prefinancovania. Hovoriť o detailoch by bolo v tomto období ešte predčasné,“ konštatoval Stano.

Z roka na rok viac

Slovenskí odberatelia elektriny zaplatili vo svojich faktúrach za tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) z roka na rok viac. Kým pred piatimi rokmi bola výška tarify na úrovni 15,7 eura za megawatthodinu, v roku 2013 to bolo 19,8 eura a v minulom roku už 22,9 eura. Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví je permanentný nárast TPS spôsobený nielen nárastom výroby z existujúcich zdrojov OZE a KVET, klimatickými faktormi, ale hlavne poklesom ceny elektriny na svetových trhoch. Čím je totiž cena elektriny na trhu nižšia, tým je tarifa vyššia.

Najväčšiu položku v TPS tvorí podpora na OZE a na KVET. Pred piatimi rokmi sme vo svojich faktúrach zaplatili na podporu zelenej energie 12,1 eura za megawatthodinu, v minulom roku to už bolo 14,7 eura. Druhou najväčšou položkou bola podpora ťažby domáceho uhlia, z ktorého sa v nováckej tepelnej elektrárni vyrábala elektrina. Na túto podporu sme dali pred piatimi rokmi 2,2 eura za megawatthodinu, v minulom roku 4,4 eura. V tarife za prevádzkovanie systému platíme aj organizátorovi krátkodobého trhu s elektrinou, štátnej spoločnosti OKTE. Pred piatimi rokmi sme jej dali 0,06 eura za megawatthodinu, v minulom roku 0,2 eura.

Odberatelia elektriny na Slovensku prispeli v minulom roku výrobcom elektriny z OZE a KVETu celkovo 464,7 milióna eur. Tento rok by sme mali výrobcom zelenej elektriny doplácať ešte viac peňazí. Plánovaná výška doplatku na tento rok je 517,6 milióna eur. Za podporu ťažby uhlia by sme mali v cenách elektriny podľa predpokladov zaplatiť zhruba 95 miliónov eur a na činnosť operátora trhu niečo vyše piatich miliónov eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR