Podpora pri riešení energetickej chudoby či inflácie musí byť adresná a cielená, tvrdí Slovenská klimatická iniciatíva (SKI), pričom upozorňuje na to, že nekoncepčné riešenia nie sú ekonomické, sociálne ani dlhodobé.
Ľudí trápi chudoba
Ministerstvá hospodárstva, financií a sociálnych vecí by preto mali apelovať na využitie prostriedkov z plánu obnovy, REPowerEU či štrukturálnych fondov.
Iniciatíva však víta, že diskusia o riešení chudoby, inflácie a navyšovania cien energií sa otvorila. Pre mnohých ľudí sa prístup k elektrickej energii či teplu v byte stáva čoraz väčším problémom. Informovala o tom koordinátorka SKI Kateřina Chajdiaková v tlačovej správe.
SIEA pokračuje v projekte Zelená domácnostiam, na kúpu malého OZE rozdelí ďalších 30 miliónov eur
„Vieme, že trvá pomerne dlho, kým sa pripravia legislatívne opatrenia a vyčlenia prostriedky na riešeniu problému energetickej chudoby. Pritom aktuálne vieme reagovať aj tak, že nezabudneme pri Pláne obnovy a odolnosti alebo príprave projektov zo štrukturálnych fondov na nízkopríjmové domácnosti, dôchodcov, osamelých rodičov a dotácie prispôsobíme vyslovene týmto skupinám. Úplne prvým a najdôležitejším riešením je zníženie spotreby energie, teda zateplenie, výmena okien, výmena kotla za nízkoemisný a využitie obnoviteľných zdrojov. Nechceme, aby ľudia doplatili na to, že sme ako krajina rýchlo nereagovali na zvyšujúce sa ceny energií a bývania,“ uviedla Chajdiaková.
Vláda nepredstavila riešenia
Vláda sa vo svojom programe na roky 2020 – 2024 hlási k riešeniu problému energetickej chudoby, no podľa iniciatívy nie je jasné, akým spôsobom chce definovať problém a prístupy verejných politík.
Scenáre rôznych riešení by pomohli upozorniť na narastajúcu sociálnu nerovnosť, posilňovanie marginalizovaného postavenia ohrozených skupín a absenciu nástrojov, ktoré rešpektujú ľudské a sociálne práva.
Vládny kabinet schválil novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie, zabezpečí sa vysoká úspora emisií
„Slovenská legislatíva a prax poskytuje určitú ochranu zraniteľným odberateľom. Ide hlavne o plošnú cenovú reguláciu cien dodávok elektriny a plynu pre domácnosti a opatrenia sociálnej politiky štátu. Tieto riešenia sú voči šírke a vplyvom energetickej chudoby nedostatočné. Aktuálne je potrebné vytvárať cielené verejné politiky prepojené so sociálnymi opatreniami a s investíciami do energetickej chudoby a navzájom prepojené okruhy prístupov,“ uzavrela Chajdiaková.