V súčasnosti najsilnejšia politická strana Smer-SD je spokojná so súčasným stavom v regulácii cien energií pre domácnosti a malé podniky. Ostatné politické strany by postupne reguláciu zrušili a nechali to na voľný trh.
Regulácia cien energií pre slovenské domácnosti či malé podniky je v energetických kruhoch veľmi diskutovanou témou. Kým jedni tvrdia, že regulovať ceny energií na liberalizovanom energetickom trhu už nie je potrebné, druhí naopak bojujú za ešte väčšiu reguláciu. Zástancovia regulácie cien energií tvrdia, že je potrebná, aby boli ochránení najzranitelnejší odberatelia. Odporcovia zase dookola opakujú, že vďaka regulácii cien energií sa nerozvíja náš trh s dodávkami elektriny či plynu, a že pri zrušení regulácii by bola na trhu väčšia konkurencia a tým pádom aj ponuka nižších cien energií pre slovenských odberateľov. Opýtali sme sa politických strán, ktoré sa budú uchádzať o vašu priazeň v blížiacich sa marcových parlamentných voľbách, aké postoje v tejto otázke budú v prípade úspechu vo voľbách preferovať.
Spokojní smeráci
V súčasnosti najsilnejšia politická strana Smer-SD je spokojná so súčasným stavom v regulácii cien energií. Po voľbách by pokračovala v regulácii cien energií pre domácnosti a malé podniky. Teší ju, že počas jej vládnutia získal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) silnejšie právomoci. „Regulácia cien energií je zásadným a legitímnym nástrojom na ich udržanie na únosnej úrovni, čo má zásadný dopad nielen na životnú úroveň domácností a tým ochranu odberateľov – keďže náklady na energie tvoria značnú časť ich výdavkov – ale aj na nákladové položky firiem a tým ekonomiku ako takú,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končalová.
Chcú personálne zmeny u regulátora
Strana Sieť by v prípade úspechu vo voľbách okamžite realizovala personálne zmeny v ÚRSO. Súčasný regulačný úrad totiž vníma ako absolútne spolitizovanú inštitúciu. „ÚRSO hlavne zastáva pozície veľkých domácich výrobcov, blízkych hlavne súčasnej vláde a svojou nekompetentnosťou spoluvytvára pokrivenie celého trhu s elektrickou energiou,“ dodala hovorkyňa strany Sieť Karolína Ducká. Sieť by sa taktiež snažila odstrániť inštitucionálne prepojenie agendy spojenej s cenovou reguláciou s agendou tvorby podmienok podnikania v energetike a kontroly ich dodržiavania. Strana Radoslava Procházku by rada preniesla bremeno kontroly dodržiavania pravidiel ochrany spotrebiteľa na vysoko špecializované inštitúcie ako Slovenská obchodná inšpekcia. Sieť je zástancom postupného zrušenia regulácie cien energií. „Najprv pre podnikateľské subjekty a následne pre všetkých maloodberateľov,“ konštatovala Ducká.
Závislý regulátor?
Kresťanskí demokrati sú presvedčení, že ÚRSO za uplynulú dekádu svojho pôsobenia významne stratil pozíciu nezávislej a nestrannej inštitúcie. „Úrad nebol schopný čeliť tlakom vlády v súvislosti s nesystémovou reguláciou cien plynu pre domácnosti a malé podniky. Rovnako má významný podiel na deformácií energetického prostredia v súvislosti so zavádzaním nesystémových dotácií na výkupné ceny obnoviteľných zdrojov elektrickej energie, predovšetkým v oblasti fotovoltaiky,“ myslí si podpredseda KDH Ján Hudacký, podľa ktorého bude potrebné meniť zákon o ÚRSO. Aj kresťanskí demokrati sa hlásia k zrušeniu regulácie cien energií. „Regulácia cien energií pre domácnosti a malé podniky má byť iba krajným riešením v prípade, že trhové mechanizmy vážne zlyhávajú. To ale nie je prípad Slovenska, ktoré je už zároveň aj súčasťou európskeho energetického trhu. Je preto najvyšší čas odstrániť nezmyselnú reguláciu, ktorá zbytočne obmedzuje konkurenčné prostredie, čo má vplyv na ceny energií pre koncových odberateľov,“ doplnil Hudacký, ktorý volá po urýchlenom prijatí zákona o energetickej chudobe.
Postupná deregulácia
ÚRSO by mal podľa strany Most-Híd získať predovšetkým väčšiu nezávislosť od politikov. „Nie je možné, aby predseda vlády od zeleného stola určoval ceny plynu pre domácnosti alebo firmy,“ uviedol hovorca strany Most-Híd Matej Kováč. Strana Most-Híd tvrdí, že regulácia cien energií je do istej miery potrebná, ale jej úloha by do budúcnosti skôr mala klesať. „V uplynulých rokoch sa energetický trh otvoril a už dnes si občania môžu vyberať svojho dodávateľa energie alebo plynu. Tento proces chceme naďalej posilňovať, aby z toho v konečnom dôsledku stále viac profitoval občan,“ dodal Kováč.
Opatrní liberáli
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) by nateraz ešte reguláciu cien energií pre domácnosti a malé podniky nerušila. „Trh s energiami na Slovensku ešte nedosiahol potrebný stupeň rozvoja a liberalizácie, ktorý by nateraz umožňoval dereguláciu cien na úrovni domácností a malých podnikov. Dosiahnutie tejto situácie v čo najkratšom čase je však našou prioritou, ktorej dosiahnutie budeme presadzovať,“ uviedol tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek. Aj liberáli vidia súčasný regulačný úrad ako netransparentný a nesystémový. Vinia najmä jeho predsedu Jozefa Holjenčíka. „Jeho odvolanie je prakticky nemožné. Napriek tomu si myslíme, že sa o to treba pokúsiť a na čelo ÚRSO je potrebné dosadiť človeka bez politickej viazanosti, schopného v krátkom čase zefektívniť a stransparentniť chod tohto úradu,“ doplnil Galek.
Národniarske tajnosti
Slovenská národná strana (SNS) považuje ÚRSO za kľúčový orgán, ktorý nesie spoluzodpovednosť za cenu energií pre občanov, drobných podnikateľov či živnostníkov. Národniari však pripravujú v tejto oblasti zásadné zmeny. Nateraz ich však nechcú prezradiť. „Dovoľte nám ich predstaviť až ako súčasť komplexného volebného programu, ktorý bude prezentovaný verejnosti na jeseň tohto roku. Inšpirujeme sa funkčnými modelmi, ktoré vytvorili úspešné národy vo vyspelých štátoch,“ uzavrela tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková.
Portál vEnergetike.sk oslovil k tejto téme aj politické strany OĽaNO, NOVA, SMK, SKOK, SDKÚ-DS a Šanca. Odpovede od týchto strán sme však doposiaľ neobdržali.