Je to reakcia na pretrvávajúce snahy dosiahnuť ťažbu uránu v lokalite košickej prímestskej rekreačnej oblasti Jahodná – Kurišková, ako aj na podpísanie memoranda o spolupráci medzi slovenským ministerstvom hospodárstva a kanadskou spoločnosťou European Uranium Resources.
Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre petície sa má na svojom najbližšom rokovaní v pondelok 18. apríla zaoberať petíciou skupiny občanov Slovenska týkajúcou sa hroziacej ťažby uránu v rekreačnej oblasti Jahodná v Košiciach. Petičiari sa obracajú na Európsku komisiu a parlament a žiadajú o pomoc. „O podporu tejto petície sme listom požiadali všetkých slovenských europoslancov,“ uviedol predseda petičného výboru Igor Jacák, ktorý sa chce na rokovaní komisie v Bruseli zúčastniť, aby bolo jasné, že Slovákom záleží na osude petície. „Ako zástupcov Slovenskej republiky v Európskom parlamente, ktorým by malo predovšetkým záležať na záujmoch občanov Slovenskej republiky, si vás dovoľujeme požiadať o podporu tejto petície,“ apelujú petičiari.
Slováci podali petíciu ešte vo februári 2013. Je to reakcia na pretrvávajúce snahy dosiahnuť ťažbu uránu v lokalite košickej prímestskej rekreačnej oblasti Jahodná – Kurišková, ako aj na podpísanie memoranda o spolupráci medzi slovenským ministerstvom hospodárstva a kanadskou spoločnosťou European Uranium Resources v oblasti energetiky, najmä ťažby uránu. „Naším cieľom je zabrániť ťažbe uránu pri Košiciach a dosiahnuť zrušenie memoranda. Berieme to ako porušovanie slobôd a ľudských práv, pretože memorandum bolo podpísané bez vedomosti verejnosti a nebola rešpektovaná vôľa Košičanov. Očakávame, že nám Európska komisia poskytne potrebnú odbornú pomoc pri skúmaní a kontrole,“ povedal Jacák.
Proti ťažbe uránu sa viackrát vyslovilo košické mestské zastupiteľstvo, ako aj zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja. Proti zámerom prieskumu a využívania ložiska uránovo-molybdénových rúd v prímestskej rekreačnej oblasti Košíc sa od začiatku zdvihla vlna občianskeho odporu. Proti ťažbe uránu v oblasti Jahodná vedú ochranári aj obyvatelia kampaň už od roku 2005. Pod petíciu za zákaz ťažby uránu sa podpísalo približne 100 000 ľudí a 40 miest a obcí.
Ludovika Energy robila prieskum v lokalite Jahodná od roku 2005 a povolenie jej platilo do roku 2009, potom bolo predĺžené a jeho platnosť sa skončila. Spoločnosť však požiadala o ďalšie predĺženie o desať rokov – až do roku 2025. Ministerstvo životného prostredia žiadosti nevyhovelo. Ludovika napadla rozhodnutie a žiada o prehodnotenie rozhodnutia v rozkladovom konaní. V apríli 2015 povolenie na prieskum zaniklo.
Ludovika Energy, s.r.o., je spoločnosť, ktorá sa zaoberá projektovaním, riešením, vyhodnocovaním geologických úloh ložiskového geologického prieskumu a geologického prieskumu životného prostredia. Na Slovensku pôsobí od roku 2005 (pôvodne Ludovika Holding, s.r.o.)‚ istý čas fungovala ako stopercentná dcérska spoločnosť firmy European Uranium Resources Ltd.