Košický samosprávny kraj (KSK) bude s Moravsko-sliezskym krajom spolupracovať v aktivitách, ktorých cieľom je plnohodnotné využívanie zelených foriem energie.
Investície do zelených projektov
Predstavitelia oboch krajov sa v utorok stretli na Úrade Košického samosprávneho kraja, kde podpísali memorandum. Nová spolupráca by mala zefektívniť rozvoj inovácií i start–upov a pomôcť pri získavaní financií na zelené projekty. Informoval o tom hovorca KSK Michal Hudák.
„Som rád, že sme našli v Moravsko-sliezskom kraji spoľahlivého partnera. Najväčšiu inšpiráciu vidíme v tom, že doma v Českej republike osadili elektroloď na najmladšej priehrade – Slezskej Harte. Aj košická župa má ambíciu podporiť zelený cestovný ruch rovnakou aktivitou. Krásy východu by mohli v budúcnosti domáci aj návštevníci obdivovať z paluby vodíkovej lode napríklad na Ružínskej priehrade,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Unikátna metalhydridová technológia je vhodná na využitie aj pri vylepšení elektrolode, s ktorou chce prísť Košický samosprávny kraj v kooperácii s Moravsko-sliezskym krajom.
Vývoj vodíkového plavidla
Zostrojenie prototypu vodíkovej lode má odborne zastrešiť Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach, ktorá vyvíja vodíkové technológie už niekoľko rokov. Spolupráca krajov, ich inovačných centier, vedecko-výskumnej obce aj akademických subjektov oboch strán, by mala viesť k zhotoveniu plavidla na vodíkový pohon.
„Moravsko – sliezsky kraj a Košický samosprávny kraj majú v oblasti využívania vodíkových technológií jasnú víziu, naštartovali konkrétne projekty a vodík majú medzi svojimi prioritami. Tak ako v našom regióne máme Centrum environmentálnych a energetických technológií, v Košickom kraji je zas Centrum výskumu vodíkových technológií. Tieto inštitúcie aj vysoké školy môžu spolupracovať, inšpirovať sa a posúvať si skúsenosti. Keď spojíme sily, máme zároveň väčšie šance získať prostriedky z eurofondov. Táto spolupráca ma veľmi teší, kolegom z Košického kraja ďakujem za ochotu spolupracovať a teším sa na prvé spoločné úspechy,“ dodal hejtman Moravsko-sliezskeho kraja Ivo Vondrák.
Košický kraj ako vodíkové údolie
Oba kraje spája aj členstvo vo Fonde na spravodlivú transformáciu. Ide o nástroj Európskej únie na poskytnutie podpory územiam, ktoré čelia sociálno-ekonomickým výzvam. Tie vyplývajú z prechodu ku klimatickej neutralite. Podpísaním memoranda a vyjadrením vzájomnej podpory zvyšujú kraje šancu pri výbere projektov v rámci tohto fondu.
Košický kraj navyše patrí medzi 23 vodíkových údolí spomedzi desiatich členských štátov a Veľkej Británie, ktorým deklaruje podporu samotná Európska komisia.
Vďaka tejto medzinárodnej spolupráci by chcel Košický samosprávny kraj prispieť aj k zefektívneniu čerpania eurofondov v programovom období 2021 – 2027, keďže v rámci obdobia 2014 – 2020 nedošlo k čerpaniu eurofondov na vedecko-výskumné účely podľa očakávaní.