Odporúčania majú zabezpečiť jasné pravidlá ochrany životného prostredia pri ťažbe bridlicového plynu.
Európska komisia (EK) v stredu vydala odporúčania, ktoré majú zabezpečiť jasné pravidlá ochrany životného prostredia pri ťažbe bridlicového plynu. Stále viac európskych krajín uvažuje o možnosti ťažby plynu z bridlíc a EK chce, aby platili „minimálne zásady…ktoré by reagovali na ekologické a zdravotné obavy a poskytli by prevádzkovateľom a investorom potrebnú predvídateľnosť,“ povedal eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočnik.
EK nalieha na členské štáty 28-členného bloku, aby odporúčania, aj keď nezáväzné, implementovali počas nasledujúcich šiestich mesiacov. Odporúčania zahŕňajú starostlivé prehodnotenie dopadov na životné prostredie a rizík súvisiacich s ťažbou, informovanie verejnosti o použitých chemikáliách a monitorovanie kvality vody, pôdy a ovzdušia. EK tiež bude vyžadovať každoročnú správu, aké opatrenia v oblasti ťažby plynu z bridlíc sa v jednotlivých krajinách zaviedli.
V rámci kontroverznej techniky ťažby tzv. hydraulickým štiepením sa do hlbokých vrtov pod veľkým tlakom napumpuje voda a chemikálie, čím sa bridlicový útvar rozbije a uvoľní plyn a ropu, ktorú obsahuje. Objavujú sa však obavy, že tento proces môže znečistiť zásoby pitnej vody a pôdy. Ťažba plynu štiepením bridlíc sa stáva stále populárnejšou v USA, kde ju označujú za „energetickú revolúciu“, z ktorej profituje americká ekonomika, keďže spoločnosti získavajú výhodu v podobe lacnejších cien energií.