Kontroverzné novely zákonov o podpore obnoviteľných zdrojov energií a o tepelnej energetiky smerujú do druhého čítania v Národnej rade SR.
Hospodársky parlamentný výbor obe novely schválil. Ako však pre agentúru SITA uviedol podpredseda hospodárskeho výboru Radovan Kazda, novely zákonov ešte zrejme čakajú zmeny.
Ministerstvo životného prostredia nesúhlasí s teplárenskou novelou, obáva sa zhoršenia ovzdušia
„K obom návrhom noviel zákonov boli avizované pozmeňovacie návrhy, ktoré budú predmetom rokovania koalície. Následne by boli predložené na rokovanie do pléna,“ povedal Kazda.
Štát by mal ušetriť
Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií a kombinovanej výroby elektriny a tepla má okrem iného zaviesť do praxe takzvaný repowering. Ide o predĺženie podpory niektorým veľkým výrobcom zelenej elektriny o päť rokov, avšak bez jej navýšenia. Bude sa to týkať zhruba 400 výrobcov zelenej elektriny, vyrábajúcich elektrinu väčšinou prostredníctvom slnečných elektrární.
ÚRSO o repoweringu s výrobcami zelenej elektriny stále rokuje, ale pripravuje už aj vyhlášku
Štát by mal vďaka repoweringu ušetriť na podpore zelenej elektriny, ktorú platia všetci odberatelia elektriny vo svojich faktúrach, ročne zhruba 70 miliónov eur. Niektorí výrobcovia elektriny však protestovali proti tomu, aby bol repowering pre niektorých z nich povinný. Chcú presadiť dobrovoľný repowering.
Oklieštenie právomocí
Novela zákona o tepelnej energetike má oklieštiť právomoci veľkých teplárenských spoločností pri konaní o výstavbe svojej domovej kotolne. Okrem veľkých teplární združených v Slovenskom zväze výrobcov tepla, ktoré prevádzkujú centrálne zásobovanie teplom (CZT), je proti novele aj ministerstvo životného prostredia.
To totiž tvrdí, že vplyvom odpájania domácností od centrálneho zásobovania teplom môže byť značne ovplyvnená kvalita ovzdušia, môže sa poškodiť podnikateľské prostredie a pre niektorých odberateľov tepla, ktorí nemajú na vlastnú kotolňu, sa môžu zvýšiť ceny tepla.