Osobitný nemecký poplatok za zemný plyn, ktorý si nakúpime u Nórov alebo na termináloch na skvapalnený plyn a prepravíme cez Nemecko, slúži len na vykrývanie obrovských strát.
Tie Nemecko eviduje potom, ako im ruský Gazprom od leta 2021 do leta 2022 jednostranne a svojvoľne úplne zastavil všetky dodávky plynu. Je o tom presvedčený bývalý slovenský minister hospodárstva Karel Hirman.
„Dovtedy boli Berlín s Moskvou “plynoví bratia“, aj na úkor nás. Teraz, keď sa aj toto „bratstvo“ ocitlo na smetisku dejín, chceli Nemci, aby sme za ich straty platili my,“ podotkol na sociálnej sieti Hirman.
Osobitný poplatok na plyn
Osobitný poplatok za plyn si Nemci začali jednostranne účtovať pred niečo vyše rokom. Ich argumentom bolo, že poplatok pokrýva ich náklady na skladovanie plynu, ktoré majú pri preprave k nám, čím nám zabezpečujú energetickú bezpečnosť.
Rakúska spoločnosť OMV upozornila, že ruský Gazprom jej pravdepodobne zastaví dodávky plynu
„Problém je v tom, že nemecké zásobníky svojou kapacitou nepokrývajú ani potreby samotného Nemecka. A teda nám nijako nepomáhajú,“ upozornil Hirman.
Zrušenie poplatku
Od 1. januára 2025 Slovensku, Čechom a Rakúšanom rušia Nemci osobitný poplatok za plyn, ktorý si nakúpime u Nórov, alebo na termináloch na skvapalnený plyn (LNG) v Belgicku, Holandsku či Nemecku a len prepravíme cez ich územie k nám.
SPP garantuje bezpečné dodávky plynu v akejkoľvek situácii
Ako však upozornil bývalý slovenský minister hospodárstva, ešte predtým nám poplatok v polovici roka zvýšia z 1,85 eur až na 2,50 eur za megawatthodinu.
Nezodpovedané otázky
Podľa Hirmana stále zostávajú v danej veci viaceré nezodpovedané otázky. Bývalý minister sa pýta, prečo sa tento poplatok neruší hneď, dokonca sa pred zrušením ešte výrazne zvyšuje?
„Odôvodnenie, že sa to zákonne inak nedá, iba k začiatku nového roka, je doslova smiešne až arogantné, pretože bol zavedený minule uprostred roka a aj teraz sa zvyšuje v strede roka,“ poznamenal Hirman, ktorý sa pýta, že čo bude s už doteraz zaplatenými peniazmi?
Dopyt po zemnom plyne sa vlani zmenšil už druhý rok v rade, spotreba sa znížila v 21 krajinách EÚ
„A ešte jedna otázka. Kedy sa konečne Nemci spamätajú, prestanú (nielen v energetickej politike) robiť obrovské chyby a vymýšľať aj na náš úkor nezmyselne drahé riešenia?,“ uzavrel Hirman.