Prieskumný vrt pre geotermálne vody v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách sa má posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Rozhodlo o tom Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) v rámci mimoodvolacieho konania.
Lokalita v treťom stupni ochrany
Informovalo o tom v stredu prostredníctvom tlačovej správy. Hlavným dôvodom rozhodnutia je podľa rezortu lokalita samotného vrtu, ktorá sa nachádza na území Tatranského národného parku s tretím stupňom ochrany.
Minister životného prostrediam Ján Budaj (OĽaNO) ešte minulý rok nariadil preskúmanie zákonnosti postupu rozhodnutia Okresného úradu Poprad a Okresného úradu Prešov, v zmysle ktorých sa geotermálny vrt v Tatranskej Lomnici nemá posudzovať v procese EIA.
Po komplexnom posúdení veci rezort dospel k záveru, že projekt musí prejsť kompletným procesom EIA, čiže vyhodnotením vplyvu navrhovanej činnosti na jednotlivé zložky životného prostredia.
„Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je v oblasti, kde platí tretí stupeň ochrany, zakázané vykonávať banskú činnosť, alebo činnosť vykonávanú banským spôsobom. Tento zákaz je ukotvený v zákone, aby sa zachovala prírodná rovnováha, rozmanitosť podmienok a foriem života, prírodných hodnôt a krás a zabezpečili sa podmienky na trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov,“ vysvetlilo ministerstvo.
Hrozí znečistenie podzemných vôd
Podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Michala Kiču Slovensko potrebuje geotermálnu energiu, obzvlášť v časoch energetickej krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine.
Pri jej využívaní však treba brať do úvahy všetky vplyvy geotermálnych vrtov na prostredie. „To, že je to jedna z najčistejších a environmentálne najprijateľnejších energií, neznamená automaticky, že konkrétny projekt nemôže mať žiadne negatívne vplyvy na životné prostredie,“ poznamenal.
Realizácia vrtu môže podľa ministerstva viesť k znečisteniu podzemných vôd a ku kontaminácii životného prostredia, preto je potrebné posúdiť, či navrhovaná činnosť je v súlade s vodným zákonom a s aktuálnou verziou Vodného plánu Slovenska.
„Zároveň v prípadoch, keď nie je k dispozícii dostatočné množstvo presných a jednoznačných informácií o možných dôsledkoch pre životné prostredie, je povinnosť rozhodnúť vždy v prospech životného prostredia,“ uviedlo ministerstvo s tým, že proti rozhodnutiu je prípustné odvolanie.
Domáci vrt odmietajú
Popradská spoločnosť chce v Tatranskej Lomnici realizovať hydrogeologický vrt do hĺbky 500 metrov. Overiť ním chce možnosť zachytenia termálnej vody s predpokladanou ložiskovou teplotou od 20 do 25 stupňov Celzia.
Geotermálnu vodu plánuje využiť ako zdroj tepla v objekte Vila Széchényi. Miestni však nesúhlasia, v Tatranskej Lomnici sa proti vrtu spisovala v minulosti aj petícia.
Firma získala v minulosti štvorročné povolenie na hľadanie geotermálnej vody, následne požiadala o predĺženie takzvaného hľadacieho obdobia o ďalšie štyri roky. Povolenie jej rezort udelil.
Geologický zákon umožňuje predĺženie povolenia o ďalšie štyri roky za predpokladu, že spoločnosť už do hľadania zdrojov geotermálnej vody investovala 70 percent rozpočtu.
Rezort v minulosti zlyhal
Dokumenty, ktoré spoločnosť doložila, však podľa ministra Budaja nedokladujú minulé vynaloženie finančných prostriedkov, ale objednávku služieb, ktoré majú byť vykonané v budúcnosti, uviedol to vlani v auguste.
Šéf envirorezortu si myslí, že tak nebola naplnená litera zákona a celú situáciu považuje za zlyhanie ministerstva. Podľa rezortu zároveň nebolo pri udelení povolenia dostatočne dôsledne vykonané vyhodnotenie vplyvov hľadania geotermálnej vody na životné prostredie.