Štátne akcie v spoločnostiach ZSE, SSE, VSE, SPP a SE už nebude od augusta vlastniť Fond národného majetku SR, ale Ministerstvo hospodárstva SR.
Ministerstvo hospodárstva SR (MH) by už onedlho malo prebrať kontrolu nad štátnymi akciami v energetických spoločnostiach. Aj keď rezort hospodárstva je v súčasnosti vykonávateľom akcionárskych práv v energetických spoločnostiach, kde má štát zastúpenie, vlastníkom akcií je Fond národného majetku SR (FNM). Onedlho by sa to malo zmeniť. Ministerstvo už vypracovalo návrh na zmenu rozhodnutí vlád z minulosti, ktoré pri schvaľovaní privatizácie jednotlivých podnikov posúvali akcie štátu pod fond.
Rušia FNM
Od augusta tohto roka by tak malo ministerstvo hospodárstva aj formálne ovládnuť 51-percentné podiely v Západoslovenskej energetike, Stredoslovenskej energetike, Východoslovenskej energetike, 100-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle, ako aj 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach. Presun akcií súvisí s pripravovaným zánikom FNM. „Áno, môžeme potvrdiť, že presuny podielov z FNM na MH súvisia s postupným útlmom činnosti FNM,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková.
Dlhodobý proces
Fond národného majetku chcela zrušiť ešte predchádzajúca vláda Ivety Radičovej. Nestihla to. Zdôvodňovala to predčasnými voľbami. Aj nastupujúca vláda Roberta Fica deklarovala, že zrušenie činnosti fondu je jednou z priorít súčasnej vlády. Podľa ministerstva hospodárstva je však proces veľmi zložitý. Podľa ostatných údajov by mal byť fond zrušený v roku 2016, pričom postup rušenia bude prebiehať v dvoch etapách.
Prvý krok bol naplánovaný na roky 2013 a 2014, pričom obsahuje vytvorenie legislatívy pre postupné vysporiadanie všetkých aktív a pasív FNM, vrátane zabezpečenia a presunu niektorých činností a povinností fondu. V druhej etape by sa v roku 2015 mal pripraviť zákon o zániku FNM, ktorý by mal byť schválený v roku 2016. Samotný zákon o zániku fondu bude pripravený na podklade rozhodnutia vlády o spôsobe zrušenia FNM, teda či bude zrušený s likvidáciou alebo bez likvidácie.
Vytvoria energetický holding?
Bývalý minister hospodárstva mal predstavu, že všetky štátne akcie v energetických spoločnostiach dá pod jednu strechu. Spravovať akcie spomínaných firiem mal novovzniknutý energetický holding. V jeseni minulého roka Malatinský pre náš portál uviedol, že myšlienka založenia energetického holdingu je stále živá. Proces však stopli viaceré akcionárske zmeny v niektorých energetických podnikoch. Štát by mohol prostredníctvom energetického holdingu napríklad spätne nakupovať akcie energetických firiem, ktoré by v budúcnosti chceli predávať zahraniční investori. Malatinský pri svojom odchode povedal, že bude premiérovi v otázke založenia energetického holdingu naďalej radiť.