Firma sa rozhodla, že uskutoční proces posudzovania vplyvov na životné prostredie aj na prieskumných vrtoch, na ktorých už začala s prácami.
Spoločnosť Alpine Oil and Gas (AOG), ktorá na severovýchode Slovenska skúma podzemné ložiská ropy a plynu, ustúpila tlaku zo strany ochranárskych združení a miestnych samospráv. Firma sa rozhodla, že predloží žiadosť o vykonanie zisťovacieho konania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) aj na prieskumných vrtoch, na ktorých už začala s prácami. „Zaviazali sme sa skúmať slovenské zdroje ropy a plynu bezpečným a transparentným spôsobom. Preto dobrovoľne pripravíme a predložíme žiadosť o vykonanie zisťovacieho konania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, a to ku každému z prieskumných vrtov,“ uviedol generálny riaditeľ AOG Michael Lewis.
Prieskumná spoločnosť je taktiež ochotná sprístupniť projekt každého prieskumného vrtu členom miestnych komunít. „Zverejníme podrobnosti o všetkých látkach vpúšťaných do zeme a o všetkých nebezpečných látkach, ktorých skladovanie je plánované na mieste vrtu,“ dodal Lewis. Členovia dotknutých samospráv budú môcť navštevovať pracoviská vrtu. Firma tiež sľubuje, že ak objaví ložisko plynu či ropy podá žiadosť o určenie dobývacieho územia a o povolenie banskej činnosti. „Ako súčasť povoľovacieho konania bude vždy vykonané posudzovanie vplyvov na životné prostredie v plnom rozsahu,“ zdôraznil Lewis. Firma, ktorú vedie, je ochotná podporovať miestnu ekonomiku a zamestnať domácich pracovníkov.
Počas desiatich rokov vykonávala spoločnosť Alpine Oil and Gas geofyzikálny prieskum bez nutnosti vŕtania v okresoch Svidník, Medzilaborce a Snina. Povolenie na prieskum mala do 31. júla minulého roka, pričom Ministerstvo životného prostredia SR schválilo predĺženie tohto povolenia o ďalších päť rokov. Nové povolenie sa vzťahuje na štyri prieskumné lokality, pričom geologické práce majú zahŕňať aj vrty do hĺbky takmer 1 500 metrov a čerpacie skúšky. Proti plánovaným vrtom sa postavili obyvatelia dotknutých obcí Smilno, Ruská Poruba a Oľka, ako aj majitelia pozemkov v daných obciach. Ľudia sa obávajú znečistenia vody škodlivými látkami, najmä chrómom, takisto straty vody, znečistenia pôdy ako aj devastácie životného prostredia. Cieľom geologického prieskumu je zistiť alebo overiť existenciu ložísk nerastov, v tomto prípade ložísk ropy a horľavého zemného plynu.
Aktivity spoločnosti AOG prešli aj hĺbkovou kontrolu ministerstva. Ako vo februári tohto roku informoval rezort životného prostredia, kontrola nepreukázala zásadné pochybenia. Ministerstvo tvrdí, že výsledky kontroly nepreukázali pochybenia, ktoré by mali významný vplyv na životné prostredie.