Európsky parlament schválil nové pravidlá. Sme bližšie k Energetickej únii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EÚ
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Na základe nových pravidiel budú členské štáty povinné informovať Európsku komisiu o svojich zámeroch rokovať s tretími krajinami o energetických dodávkach.

Európsky parlament schválil nové pravidlá v energetike. Na základe nich budú členské štáty povinné informovať Európsku komisiu o svojich zámeroch rokovať s tretími krajinami o energetických dodávkach. Ide o ďalší krok smerujúci k vzniku Energetickej únie. „Táto legislatíva zabezpečí energetickú bezpečnosť členských štátov vytvorením efektívneho ex-ante mechanizmu, ktorý Európskej komisii umožní kontrolu návrhov dohôd o dodávkach plynu a ropy a overenie ich súčinnosti jednak s právom EÚ, ako aj s potrebami energetickej bezpečnosti,” uviedol europoslanec a spravodajca Zdzisław Krasnodebski.

Podľa neho klauzula vo finálnom texte umožňuje pri revízii tejto legislatívy rozšírenie overovacieho ex-ante mechanizmu aj na dohody o dodávkach elektrickej energie. Komisiu tiež požiadal, aby bola konzistentná a konala s odhodlaním v súvislosti s jej rozhodnutiami o plynovode OPAL a kontroverzným projektom Nord Stream II.

Nový legislatívny akt ustanovuje povinnosť členských štátov, ktoré vstupujú do rokovaní s treťou krajinou o úprave alebo uzavretí medzivládnej dohody v oblasti energetiky, písomne informovať o svojom zámere Európsku komisiu, a to ešte pred začiatkom rokovaní. V súčasnosti musia členské štáty sprístupniť energetické dohody komisii až po ich podpísaní. Komisia sa môže zúčastňovať rokovaní ako pozorovateľ za predpokladu, že ju o to požiada členský štát alebo to sama považuje za potrebné. Účasť exekutívy EÚ na rokovaniach však bude v oboch prípadoch podliehať písomnému schváleniu daného členského štátu.

Akékoľvek pochybnosti týkajúce sa zlučiteľnosti návrhu medzivládnej dohody s právom únie bude musieť komisia tlmočiť členskému štátu v priebehu piatich týždňov. Následne začne plynúť dvanásťtýždňová lehota, v rámci ktorej exekutíva EÚ poskytne členskému štátu podrobnejšie stanovisko o zlučiteľnosti návrhu dohody s právom únie, a to najmä v oblasti pravidiel vnútorného trhu s energiou a hospodárskej súťaže. Ak členský štát pri ratifikácii dohody nevezme stanovisko komisie do úvahy, dôvody svojho rozhodnutia by mal exekutíve EÚ vysvetliť bezodkladne.

Parlament legislatívne rozhodnutie schválil pomerom hlasov 542 za, 87 proti a 19 europoslancov sa zdržalo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEnergetická úniaEurópsky parlament