Európska únia si presadzovaním OZE strieľa do nohy, prinesie to drahšie energie a slabšiu konkurencieschopnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Solárna energie, ceny, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska únia si podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu opäť, podobne ako v iných prípadoch, strieľa do nohy prehnanou snahou presadiť nerozvinuté obnoviteľné zdroje energie (OZE) a prostredníctvom emisných kvót výrazne zdražiť elektrinu z fosílnych zdrojov viac ako kdekoľvek inde na svete, ktoré teraz USA ešte viac zlacnia.

Evolučný krok späť

Čím viac obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe, tým drahšia elektrina a tým slabšia konkurencieschopnosť.

OZE a ceny energií
Foto: x.com.

Ako vysvetlil Kovanda, nákladnosť OZE vyplýva z toho, že sú v istom zmysle evolučným krokom späť a nekontrolovateľné.

Doteraz sa vždy budovali kontrolovateľné elektrárne, ktoré vyrábali kontrolovateľne bez ohľadu na to, aké je počasie (dokonca aj výroba vo vodných elektrárňach sa dá do veľkej miery kontrolovať; pomocou nádrží)

Prečo majú Nemci drahšiu elektrinu?

Podľa hlavného ekonóma Trinity Bank by sme si mali priznať, že existujúce solárne alebo veterné elektrárne sú jednoducho evolučne značne zaostalé, nedajú sa regulovať, takže zvyšujú náklady na prevádzku elektrickej siete, ktorá potom čelí oveľa výraznejším výkyvom v požiadavkách v závislosti od toho, či fúka vietor a svieti slnko.

„Nielenže nie sú kontrolovateľné, ale potrebujú aj kontrolovateľnú zálohu, často na fosílne palivá. Domácnosti a podniky za to všetko – za neovládateľnosť a zálohu – platia na svojich účtoch za energiu. Preto majú Nemci stále drahšiu elektrinu, hoci vo veľkom dovážajú napríklad českú elektrinu, ktorú majú len vďaka jadrovej elektrárni z Temelína,“ doplnil.

Preto chcú podľa Kovandu teraz USA za úradovania Donalda Trumpa zvýšiť ťažbu fosílnych energetických zdrojov, aby potom lacnú elektrinu z nich využívali na napájanie dátových centier aj ďalšej infraštruktúry umelej inteligencie a to im potom môže pomôcť vynájsť nové a lepšie spôsoby výroby alebo skladovania elektrickej energie.

Kovanda upozornil, že postoj Európskej únie z dlhodobého hľadiska znamená ťažkosti pre budúce generácie Európanov. „Hoci sa to prezentuje ako politika pre mladých a nenarodených, je zameraná predovšetkým proti nim a ich prosperite,“ varuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš Kovanda
Firmy a inštitúcie Trinity Bank