Cenou za energetickú bezpečnosť Európskej únie bude pravdepodobne návrat k uhliu. Ako ďalej konštatuje akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry, prechod na uhlie je totiž zo všetkých možností najrýchlejší, zároveň je však silnou ranou pre životné prostredie.
Energetická politika EÚ sa od základu zmení
Jednou z možných stratégií by mohlo byť naviazanie spustenia uhoľných elektrární na implementáciu riešení pre ukladanie uhlíka.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Vojna na Ukrajine: Rusi obsadili jadrovú elektráreň v Záporoží, NATO nevyhovie Zelenskému a Putin si kladie podmienky (online)
„Závislosť Európy od ruského plynu a ropy oslabila európsku vojenskú flexibilitu. To je príčina, prečo sa energetická politika Európy v najbližších rokoch od základu zmení,“ uviedol Garnry.
Plynové elektrárne sa dajú konvertovať na uhlie
Terminály LNG a jadrové elektrárne sú dlhodobejšími riešeniami, kým projekty obnoviteľnej energie, ako je solárna a veterná energia, sú strednodobé riešenia, ktorých rozšírenie si vyžaduje čas a dodatočné náklady na zmiernenie výkyvov výroby.
Európske krajiny potrebujú doplniť zásoby zemného plynu pred budúcou zimou a Rusko v tom pravdepodobne nápomocné nebude. Nemecko uviedlo, že už buduje zásoby uhlia a predĺži životnosť uhoľných elektrární. „Mnoho plynových elektrární sa dá konvertovať na uhlie, takže znovuzrodenie uhlia v energetickej politike je v tomto historickom momente veľmi pravdepodobné,“ zhodnotil analytik.