Navrhované opatrenia Európskej komisie (EK) v súvislosti s energetickou krízou prichádzajú neskoro a viaceré budú neúčinné. Europoslankyňa Monika Beňová (S&D) tak reagovala na správu predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej o stave Európskej únie (EÚ), v ktorej sa hovorí aj o energetickej kríze.
Tlačové stredisko Európskeho parlamentu prinieslo v správe prvé reakcie slovenských poslancov na prejav šéfky exekutívy EÚ.
Nečinnosť EK
EÚ podľa Beňovej prechádza z krízy do krízy, pričom teraz tu máme krízu energetickú. Komisia toho pritom v boji proti nej zatiaľ veľa nespravila.
„To akým spôsobom kompenzovať nedostatok energií a ich vysoké ceny pre domácnosti a podniky však dodnes nevieme,“ uviedla Beňová. Aj podľa Vladimíra Bilčíka (EPP) teraz čelíme obrovskej skúške – energetickej kríze.
Leyenová navrhla reformu európskeho trhu s elektrinou, zastropovanie príjmov aj zriadenie Európskej vodíkovej banky
„Čaká nás zima európskej solidarity – solidarity s ľuďmi, ktorí majú ťažkosti zaplatiť účty za energie a solidarity medzi členskými krajinami, ktoré majú rozdielnu závislosť na energiách z Ruska. Ak budeme súdržní, zvládneme to,“ myslí si Bilčík.
Energetická závislosť na Rusku
Európska Komisia podľa Lucie Ďuriš Nicolsonovej (RE) predstavila plán, ako sa postupne zbaviť našej energetickej závislosti a uľaviť ľuďom od stúpajúcich cien energií.
„Otázne je, ako dlho ustoja lídri niektoré nepopulárne rozhodnutia a spoločnú líniu. Únia musí preto naďalej prinášať konkrétne benefity svojím občanom, lebo sociálna kríza je už za dverami,“ skonštatovala Ďuriš Nicholsonová.
Obnova budov a zníženie ich energetickej náročnosti sú v čase krízy kľúčové, platforma ponúkla Hirmanovi spoluprácu
Aj keď niektoré z opatrení na riešenie kritickej situácie s cenami energií idú správnym smerom, podľa Roberta Hajšela (S&D) prichádzajú príliš neskoro.
„Ľuďom je jedno, aké opatrenia prijmeme, ale treba to urobiť hneď. Navrhované opatrenia sa mi v tomto smere nezdajú byť dostatočné a dokonca odporúčané šetrenie energiami mi v prípade ľudí žijúcich už na hranici chudoby pripadá absurdné,“ povedal Hajšel.
Droga zvaná fosílne palivá
Skutočným problémom podľa Martina Hojsíka (RE) sú samotné fosílne palivá, nie ich ceny. Pre nadchádzajúcu zimu bude podľa neho kľúčové, aby sme zabezpečili teplo pre naše domovy, školy a prácu a nezbankrotovali sme pri tom.
„Bez toho, aby sme vyriešili našu závislosť na fosílnej droge sa tohto problému nezbavíme,“ myslí si Hojsík a dodáva, že musíme podporiť masívny rozvoj zelenej energie a energetickú efektívnosť, ktoré sú kľúčom k vyriešeniu súčasnej energetickej krízy.
Europoslanci požadujú riešenia energetickej krízy s dôrazom na spotrebiteľov, Von der Leyenová má v zálohe núdzový plán
Peter Pollák (EPP) je toho názoru, že EÚ čelí neistým časom. Bezpečnostná a ekonomická nestabilita, extrémne klimaticky javy, zhoršujúca sa sociálna situácia a šíriace sa epidémie podľa neho u mnohých európskych občanov naháňajú strach.
„Je zrejmé, že v dnešnom globálnom svete nie je možné tieto výzvy zvládnuť osamotene a EÚ potrebuje byť viac ako inokedy jednotná,“ skonštatoval Pollák.
Stojíme pred viacerými výzvami
Práca EK bola podľa Ivana Štefanca (EPP) v minulom roku poznačená turbulentným obdobím, ktorému sa nevyhneme ani tento rok.
„Máme pred sebou náročnú etapu v ktorej bude potrebné zabezpečiť dostatočné množstvo energií za primerané ceny, naďalej obmedzovať energetickú závislosť na Rusku a nezabudnúť popri tom na pomoc Ukrajine a náš plán obnovy,“ uviedol Štefanec.
Michal Wiezik (RE) je presvedčený, že EÚ čelí historickej zodpovednosti za opatrenia v oblasti zmeny klímy, energetickej krízy a Putinovej vojny proti Ukrajine.
Eurokomisia sa nevydá cestou zastropovania cien ruského plynu, Von der Leyenová má v zálohe iný plán
„Skutočným problémom sú však samotné fosílne palivá, nie len ich cena. Toto leto nám cez suché rieky a horiace lesy jasne ukázalo, že žiadna krajina sa klimatickej kríze nevyhne, opatrenia v oblasti klímy a prechod na obnoviteľné zdroje energie sú preto najlepšou európskou investíciou. Potrebujeme ešte viac využívať slnko, vietor a geotermálnu energiu, no nevyhneme sa ani šetreniu energiami,“ dodal Wiezik.